Chudokrevnost (anémie) je spjata s červenými krvinkami. Jejich hlavní funkcí je transport kyslíku do tkání a odvod oxidu uhličitého a zplodin metabolismu. Transport je zajištěn hemoglobinem (červeným krevním barvivem). Při anémii bývá hladina hemoglobinu snížena.
Jak anémie vzniká
Anémie způsobuje nižší koncentraci hemoglobinu než je běžné u zdravých jedinců. Počet červených krvinek může, ale nemusí být snížen. Dochází k nedostatečnému prokrvení organismu. Tělo zareaguje tak, že začne přednostně prokrvovat orgány citlivé na nedostatek kyslíku (mozek, srdce). Ostatní orgány jsou tak špatně prokrvovány. Do jisté míry se na nedostatek hemoglobinu dokáže organismus adaptovat a anémie tak bývá náhodným nálezem při odběru krve.
Jaké jsou příčiny anémie
Poměrně často je anémie vyvolána nedostatečně pestrou stravou. Chybí některé vitamíny a jiné prvky. Dalším důvodem může být velká ztráta krve, leukémie, chronické infekce, selhávání jater a ledvin, artritida.
Jaké máme typy anémií
- megaloblastická – nedostatek vitamínu B12 nebo kyseliny listové, pro tvorbu červených krvinek jsou nezbytné.
- z nedostatku železa – pravděpodobně nejčastější typ anémie u nás. Způsobuje ho nedostatečný příjem železa stravou nebo chronické krvácení.
- perniciózní – nedostatek vitamínu B12, který vznikl poškozením žaludeční sliznice, ta není schopná vstřebávat tento vitamín. Nedostatek bývá poměrně velký a postižení mohou mít i neurologické příznaky.
- hemolytická – vzniká rozpadem červených krvinek ve slezině. Příznakem je zvětšená slezina a žluté zabarvení kůže.
- anémie spojení s chronickým onemocněním – vleklé zánětlivé, chronické infekce, choroby jater a ledvin. Je snížena tvorba červených krvinek.
- aplastická – vzniká útlumem kostní dřeně, může být vyvolána při užívání některých léků.
Příznaky
Bledost, bušení srdce, únava, ztráta hmotnosti, brnění v končetinách, otupělost, horší hojení ran, snadno se dělají modřiny.
Léčba
Základem je vyvážená strava. Předepisují se i tabletky železa nebo se doplňují látky, které tělu chybí. Léčí se podle vyvolávající příčiny.
Více článků najdete na medicka.cz