blank

Co je Artroskopie? Jedná se o endoskopickou metodu, díky které se odhalí změny uvnitř kloubu, vlivem poranění nebo nemoci. Některé stavy se při vyšetření mohou i ošetřit. Metoda je méně zatěžující než otevřená operace kloubu.

Co je artroskopie

Artroskopie je vyšetření uvnitř kloubu, bez nutnosti chirurgického otevření. Výhoda je, že se minimalizují pooperační komplikace, zkracuje se rekonvalescence. Šetrně se prohlédne kloub, obraz je přenášen na obrazovku. Do kloubu je zaváděna tenká trubička, na jejímž konci je miniaturní kamera a zdroj světla. Dále se zavádí pracovní nástroje, pro ošetření uvnitř kloubu.

Jak probíhá

Zákrok je prováděn v krátkodobé celkové anestezii, v lokální anestezii a lze provádět i ve spinální anestezii (znecitlivění končetin pomocí aplikace anestetik do páteřního kanálu). Jedním řezem je veden artroskop, druhým řezem, na opačné straně kloubu, se zavádí pracovní nástroje. Samotný řez je velký asi 1cm. Pro lepší přehlednost je kloub naplněn tekutinou, která ho zároveň proplachuje. Kloub operatér prohlédne z několika poloh. Zákrok trvá přibližně 20-60 minut. Obraz je přenášen pomocí optického kabelu na obrazovku.

blank

Po zákroku je nařízen klid na lůžku, koleno je kryto obvazy a elastickým obinadlem, zafixováno ortézou. Chůze je po zákroku možná pouze o berlích, vyšetřovaná končetina je bez došlapu. Pokud byl proveden výkon na menisku, ortéza je nařízena na několik týdnů s následnou rehabilitací. Po artroskopii a následné rekonvalescenci se může člověk postupně navracet k běžným činnostem i sportu.

Nejčastěji se artroskopie provádí na kolenním kloubu, řeší se meniskus nebo přední či zadní zkřížený vaz. Dále je vhodná v případě ramenního, hlezenního, kyčelního, loketního kloubu, ale i zápěstí a drobných kloubů na horní a dolní končetině.

Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

6 + five =