blank

Oční migrénu provází světelné vjemy jako záblesky a mžitky. Doprovází ji i bolesti hlavy. Trápí spíše mladší ženy. Jak ji poznat a co se s ní dá dělat?

Bolesti hlavy už potrápily většinu z nás, někteří trpí i na migrény a to pravidelně. Málokdo už ví, že migréna může postihnout i zrak. Mnozí mají tyto obtíže pravidelně. Může mít trvalé následky na zrak?

Jak probíhá

Dochází k přechodnému snížení zrakové ostrosti, vše je doprovázeno zrakovými vjemy jako blikání, třpytky, záblesky, útvary. Můžete však ztratit na malý okamžik i zrak. Velmi často je doprovázena i bolestí hlavy. V souvislosti s ní se mluví o tzv. oční auře, předzvěsti migrény. Trpí jí přibližně pětina lidí, které trápí migréna. Celý záchvat trvá několik minut a potom se vše vrátí do normálu.

Čím je způsobena

Na vině je náhlé, přechodné zúžení cév, kterým je snížen tok krve do oka. Trvalé poškození oka nehrozí, pokud by se ale po skončení záchvatu objevily poruchy nebo dokonce zhoršení zraku, je nutné podstoupit další vyšetření, jestli nemá stav závažnější příčiny. I když se mohou objevit krátkodobě abnormality, většinou po odeznění záchvatu se vše vrací do normálu.

Spouštěcím faktorem může být stres, dehydratace, alkohol, kouření, hormonální léky, nadměrná fyzická nebo psychická zátěž. Z toho důvodu je nutné upravit životosprávu, vyvarovat se stresu, dostatečně spát. Na záchvat migrény pomohou analgetika, přesunout se do tmavé, tiché místnosti a odpočívat.

Léky na migrénu a analgetika

Léky na migrénu a analgetika mají odlišný účinek. Klasická migréna je těžko odlišitelná od oční, protože často jedna je součástí druhé. Nejlepší co můžete udělat, je odpočívat a spát, ale ani to často nestačí. Někdy zaberou klasická analgetika – s obsahem paracetamolu, kyseliny acetylsalicylové a ibuprofenu. Mohou být různě zkombinovány.

Na léčbu migrény jsou určeny speciální léky, triptany. Jsou na lékařský předpis a pomáhají tam, kde klasická analgetika nefungují. Pracují na jiném principu, blokují serotoninové receptory. Aktivují se v průběhu záchvatu migrény a umí migrénu zablokovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

1 × 1 =