blank

Zápach z úst je velice nepříjemná záležitost, jak pro samotného postiženého, tak pro jeho okolí. Do určité míry je nevábný dech běžný, např. po probuzení nebo po některých potravinách. Jsou ale situace, kdy běžná ústní hygiena zcela neodstraní zápach.

Špatný dech nebo také halitóza, vzniká v důsledku působení bakterií v ústech, které rozkládají zbytky potravin, které zůstaly v mezizubních prostorách, na jazyku a dásních. Příčina může být v nedůsledné ústní hygieně, po některých potravinách nebo na podkladě užívání alkoholu a kouření.

Jaké jsou nejčastější příčiny zápachu?

Kouřeníblank

Kouření vysušuje sliznici v ústech, zvyšuje se tvorba plaku a zubního kamene. Lze to do určité míry řešit ústní vodou a žvýkačkou.

Po probuzení

Během spánku se snižuje produkce slin, bakterie jsou tak velmi aktivní a rozkládají zbytky stravy. Před spaním je důležitá důkladná ústní hygiena, je třeba použít i mezizubní kartáček a dentální nit. Po vyčištění už nic nejíst a pít pouze čistou vodu.

Potraviny

Česnek, cibule, zelí, květák, brukvovité plodiny, zrající sýry, káva. To jsou vše aromatické potraviny, zápach však nevychází z úst, ale z trávicího traktu.

Léky

Léky obsahující síru nebo snižující produkci slin. Zápach mohou způsobit některá antibiotika, léky na vysoký krevní tlak, depresi a alergii.

Diety a držení půstu

Lidé, kteří dodržují dietu s nízkým obsahem sacharidů, mají občas problém se špatným dechem. Stejně tak lidé dodržující půst, z těla se vyplavují všelijaké látky. Zápach po skončení půstu a diety zmizí.

Nedůsledná nebo žádná ústní hygiena

Doporučení je čistit si zuby dvakrát denně, za použití mezizubních kartáčků a dentálních niti. Spousta lidí nezná správnou techniku čištění zubů. Zbytky jídla ulpí v ústech, zvýšeně se tvoří zubní plak, kde se množí bakterie.

blank

Alkohol

Alkohol vysušuje sliznice, kde se daří bakteriím. Zápach se může objevit i tehdy, pokud tělo začne alkohol metabolizovat.

Onemocnění trávicího ústrojí

Některá onemocnění jako např. diabetes, porucha trávení bílkovin, reflux, mohou způsobit zápach z úst.

Zánět

Zánět v oblasti dutiny ústní, dýchacích cest, trávicího ústrojí, způsobuje zápach, zvlášť hnisavá forma onemocnění.

Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

one × 1 =