Lumbální punkce se využívá k vyšetření mozkomíšního moku. Ten je odebírán z páteřního kanálu, v místě, kam už mícha nezasahuje a tak nehrozí její poškození. Je to metoda, která napomáhá potvrdit nebo vyloučit zánětlivé nebo degenerativní onemocnění mozku, míchy, mozkomíšních obalů a nervových kořenů. Mozkomíšní mok je zkoumán i na přítomnost nádorových buněk.
Mozkomíšní mok je tekutina, která obklopuje mozek a míchu. Tvoří se ze specializovaných buněk v mozkových komorách. Tekutina cirkuluje kolem centrálního nervového systému a v dutinách.
Jak vyšetření probíhá
Vyšetření se provádí za hospitalizace. Nejprve budete poučeni, potom si lehnete na bok a přisunete se co nejblíže okraji stolu. Stočíte se do klubíčka, v této poloze budete po celou dobu výkonu, lze provádět i vsedě (na lůžku zády k lékaři nebo obkročmo na židli). Na pokyn lékaře co nejvíce vyhrbíte záda. Místo vpichu je nejprve lokálně umrtveno, než dojde k samotnému vpichu, bude vyzkoušena citlivost. Potom následuje vpich a odběr mozkomíšního moku. K vyšetření je používána punkční sada
Vyšetření není bolestivé, jen budete cítit tlak. Pokud pociťujete, že není cokoliv v pořádku, ohlaste to. V průběhu vyšetření se nesmíte hýbat. Po vyšetření je místo zalepeno, je vhodné ležet přibližně 2 hodiny po skončení na zádech bez vyvýšení hlavy. Následně několik hodin na lůžku. Minimalizujete příznaky postpunkčního syndromu – silné bolesti hlavy, vlivem úbytku mozkomíšního moku. Sdělte předem lékaři, pokud užíváte léky na ředění krve.
Kdy se lumbální punkce provádí
- k laboratornímu rozboru
- podání léku do páteřního kanálu
- měření mozkomíšního tlaku
- aplikace kontrastní látky k vyšetření
Barvu a vzhled mozkomíšního moku může posoudit lékař hned. Zbytek se vyšetřuje v laboratoři. Mozkomíšní mok je za normálních okolností bezbarvý a čirý. Růžový až hnědý značí krvácení, zkalený infekci. Zvýšené množství bílkovin může ukazovat na zánět, nádor nebo poranění.
Více článků najdete na medicka.cz