blank

Lumbální punkce se využívá k vyšetření mozkomíšního moku. Ten je odebírán z páteřního kanálu, v místě, kam už mícha nezasahuje a tak nehrozí její poškození. Je to metoda, která napomáhá potvrdit nebo vyloučit zánětlivé nebo degenerativní onemocnění mozku, míchy, mozkomíšních obalů a nervových kořenů. Mozkomíšní mok je zkoumán i na přítomnost nádorových buněk.

Mozkomíšní mok je tekutina, která obklopuje mozek a míchu. Tvoří se ze specializovaných buněk v mozkových komorách. Tekutina cirkuluje kolem centrálního nervového systému a v dutinách.

blank

Jak vyšetření probíhá

Vyšetření se provádí za hospitalizace. Nejprve budete poučeni, potom si lehnete na bok a přisunete se co nejblíže okraji stolu. Stočíte se do klubíčka, v této poloze budete po celou dobu výkonu, lze provádět i vsedě (na lůžku zády k lékaři nebo obkročmo na židli). Na pokyn lékaře co nejvíce vyhrbíte záda.  Místo vpichu je nejprve lokálně umrtveno, než dojde k samotnému vpichu, bude vyzkoušena citlivost. Potom následuje vpich a odběr mozkomíšního moku. K vyšetření je používána punkční sada

Vyšetření není bolestivé, jen budete cítit tlak. Pokud pociťujete, že není cokoliv v pořádku, ohlaste to. V průběhu vyšetření se nesmíte hýbat. Po vyšetření je místo zalepeno, je vhodné ležet přibližně 2 hodiny po skončení na zádech bez vyvýšení hlavy. Následně několik hodin na lůžku. Minimalizujete příznaky postpunkčního syndromu – silné bolesti hlavy, vlivem úbytku mozkomíšního moku. Sdělte předem lékaři, pokud užíváte léky na ředění krve.

blank

Kdy se lumbální punkce provádí

  • k laboratornímu rozboru
  • podání léku do páteřního kanálu
  • měření mozkomíšního tlaku
  • aplikace kontrastní látky k vyšetření

Barvu a vzhled mozkomíšního moku může posoudit lékař hned. Zbytek se vyšetřuje v laboratoři. Mozkomíšní mok je za normálních okolností bezbarvý a čirý. Růžový až hnědý značí krvácení, zkalený infekci. Zvýšené množství bílkovin může ukazovat na zánět, nádor nebo poranění.

Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

fourteen + seventeen =