Řadíme ji (Angina pectoris) do srdečních chorob, dochází u ní k přechodnému nedokrvování srdečního svalu. Ve většině případů jsou koronární cévy zúženy aterosklerotickým plátem a nedovolují tak zvýšený příjem kyslíku při zátěži.
Jaká je příčina
Cévy, které zásobují srdeční sval, jsou zúženy aterosklerotickými pláty, přívod krve je zachován, ale je výrazně snížen. Pokud nastane situace, kdy se nemocný dostane do větší námahy nebo emočního stresu, omezený přísun okysličené krve srdci přestane stačit. Pokud se céva úplně uzavře, dochází k infarktu myokardu a srdeční sval přestane být krví zásobován.
Příznaky
Tlaková až svíravá bolest na hrudi, může vyzařovat do spodní čelisti, levého ramene, vnitřní stranu levé paže. Bolest se projevuje při zátěži (fyzické i emoční), často v chladu. Zadýchávání se, úzkostí, ztíženým dýcháním. Po zklidnění a přechodu do tepla nebo po podání nitroglycerinu bolest mizí.
Jaká vyšetření podstoupíte?
Většinou už podle typických příznaků je angina pectoris rozpoznatelná. Doplňuje se o krevní odběry. Dále natočení EKG, ať už běžného nebo zátěžového. Napomoci může i koronární angiografie nebo izotopové vyšetření prokrvení myokardu – SPECT.
Léčba
Režimová opatření – zamezit, aby se dále rozvíjel vznik aterosklerotických plátů. To nepůjde bez změny životosprávy. Platí absolutní zákaz kouření. Ze stravy vyloučit tuky s převahou mastných nasycených kyselin, které přispívají k tvorbě aterosklerotických plátů.
Pravidelná fyzická aktivita, která u nemocného nevyvolá bolest a dušnost.
Léky – předepisuje vždy lékař. Léky snižující hladinu cholesterolu, léky proti shlukování krevních destiček a při záchvatu anginy pectoris nitráty (pod jazyk nebo sprej).
Operační řešení
Koronární angioplastika – pomocí balonku rozšiřuje postižené cévy. Jako prevence je aplikován stent, který zabraňuje opětovnému zúžení postižené cévy.
Koronární by-pass – našití cév, které obejdou postižená místa.
Více článků najdete na medicka.cz