blank

Krevní tlak je důležitým ukazatelem medicínské diagnostiky, odráží stav našeho těla a může upozornit na řadu problémů. Patří mezi základní vyšetření. Jaký je ale správný postup?

Krevní tlak závisí na věku, stavu organismu, podnětech zevního i vnitřního prostředí, denní době, fyzické a psychické zátěži, bdělém stavu.

Je několik způsobů, jak změřit tlak. Pokud jsou dodrženy správné podmínky, má naměřená výše tlaku dobrou výpovědní hodnotu.

Automatické elektronické přístroje – tonometry – na trhu jich je spousta. Mají jednodušší ovládání než klasické rtuťové s fonendoskopem, vše je zabudováno v přístroji, s manžetou lze manipulovat jednou rukou. Manžeta se sama nafoukne a vyfoukne. Na displeji je snadno rozeznatelná hodnota a zahlásí, pokud je chybné měření. Je lepší používat přístroje, které mají atest odborných společností – BHS, EHS, International Protocol, ANSI/AAMI.

Jak si změřit tlak v domácím prostředí

Tonometr používejte ten, který má manžetu na paži a je pravidelně kontrolován. Nejprve se změřte na obou pažích a potom používejte tu, kde byl naměřen větší tlak. Pro začátek se měřte každý den po dobu jednoho týdne. Proveďte 2-3 měření ráno a 2-3 měření večer. Potom už bude stačit, když se budete měřit jedenkrát týdně.

blank

Jaká je správná technika

Při měření seďte, nemluvte, před samotným měřením zůstaňte 5-10 minut v klidu. Posaďte se dále od zdroje silného elektrického pole (TV, mikrovlnná trouba…). Před měřením 30 minut nepijte kávu, alkohol, necvičte. Ruka nesmí být zaškrcená od rukávu, manžetu umístěte 2cm nad loketní jamku. Paži opřete o stůl, měla by být dlaní nahoru, v úrovní srdce. Tlak si měřte před podáním léků.

Jaká je správná šířka manžety?

Některé přístroje se vyrábí s univerzální šířkou manžety. Jinak platí:

  • obvod paže do 33 cm – manžeta šíře 12 cm,
  • obvod paže 33 – 41 cm – manžeta šíře 15 cm
  • obvod paže nad 41 cm – manžeta šíře 18 cm

V domácím prostředí a při pravidelném měření, mohou být dobře odhaleny rizika srdečně-cévních komplikací.

Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

nine + seventeen =