blank

Ještě nedávno byl považován černý kašel za nemoc dob minulých. Jeho výskyt však rok od roku stoupá. Jeho původce je bakterie Bordetella pertusis, produkující toxiny, které napadají řasinkový epitel na povrchu dýchacích cest a výstelku průdušnice a průdušek. Proniká také do krve.

Projevy

Dávivý, urputný, křečovitý kašel, který nemocného nutí až zvracet. Lapání po dechu, obtížný, kokrhavý nádech. Neustálé šimrání v krku. Nebezpečný je pro děti do 1 roku, kdy se může rozvinout zánět plic nebo může dojít k zástavě dechu. V noci nemocným nedá spát.

blank

Přenos nemoci a prevence

Je to kapénková infekce, šíří se vzduchem. Nejčastěji onemocní členové rodiny, kteří jsou v neustálém kontaktu. Prevenci v současnosti představuje očkování. Součást očkovacího schématu dětí, je i očkování proti černému kašli. Celoplošně se začalo s očkováním v roce 1958 a výskyt nemoci poklesl. Není však trvalé a doporučuje se přeočkovat se každých 10 let.

Léčba

Pro dospělé smrtelný není, ale u novorozenců může mít fatální následky. Černý kašel se léčí antibiotiky, ta jsou účinná zejména v první fázi onemocnění. Problémem je včasné určení diagnózy, zprvu probíhá jako běžná nákaza dýchacích cest, až po zhruba 10-15 dnech se rozvinou typické příznaky. Nejtěžší stavy končí až pobytem na JIP.

Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

7 − 6 =