Chronická bronchitida, oproti akutní, vykazuje jiné příznaky, má komplikovanější průběh, jsou zde často popisovány i horší prognostické výsledky a úplně jinak se tu přistupuje k léčbě. Ta je mnohem dlouhodobější a skládá se z několika druhů různých léků, které teprve ve vzájemné kombinaci vytváří ten správný účinek daného onemocnění.
O chronické bronchitidě se hovoří tehdy, pokud 2 roky za sebou, nepřetržitě 3 měsíce má dotyčný člověk chronický kašel. Onemocnění je typické tím, že v oblasti průdušek je dlouhodobý zánět, tvoří se zde dlouhodobě výrazné množství hlenu, čímž se druhotně mění anatomická struktura plic. Probíhajícím zánětem dochází k tzv. rozedmě plic, čímž se zhoršuje jejich funkce a následně může vzniknout známá zkratka onemocnění – CHOPN, neboli CHronická Obstrukční Pulmonální Nemoc. Přeloženo do našeho rodného jazyka – nastává trvalé zúžení průdušek a plic.
Jak vlastně onemocnění vznikne?
Nejčastější příčinou jsou bakteriální nebo virové infekce, kdy jsou nejvíce ohroženi především kuřáci. Dalšími faktory bývá znečištěné ovzduší, vlhké chladné počasí a již zmiňované kouření, které však nepostihuje samotné aktivní kuřáky, ale také lidé, pobývající v zakouřených prostorách – tedy tzv. pasivní kuřáky. Svou roli hraje i prašné prostředí, ve kterém se člověk může pohybovat v zaměstnání, co se týče pohlaví, více v nevýhodě bývají muži, a z vnitřních vlivů je nutné zvážit dědičnost nebo poruchy imunity dotyčného. Pokud jste v minulosti prodělali bronchitidu akutní, ale její vyléčení nebylo dostačující nebo správné, hrozí i tady možnost vzniku chronického zánětu průdušek.
Máte někdy pocit, že „vykašlete“ plíce? Zkuste si s tím zajít k lékaři…
Hlavním příznakem totiž bývá chronický kašel s vykašláváním velkého množství hlenu. Průběh celého onemocnění se buď může omezit „pouze“ na dráždivý kašel, anebo se celá nemoc může zkomplikovat. A to tak, že mnohdy dochází k astmatu anebo k již zmíněné obstrukci plic s následnou poruchou jejich funkce. Tento stav se projeví zvýšenou teplotou zvýrazněným dráždivějším kašlem a změnou množství i kvality hlenu. Pokud do této doby bylo vykašlávání hlenu bělavé, nebo nažloutlé, nyní má jasně zelenou až hnědou hnilobnou barvu. Postupně dochází k tvorbě obstrukcí, čili zúžení bronchů, omezuje se průchod dýchacími cestami, což se projevuje výdechovou dušností.
Tedy stavem, kdy při výdechu dochází k pocitu nedostatku vzduchu a opětovnému dráždění ke kašli. Celé zúžení bývá způsobeno nadměrnou tvorbou hlenu, otokem stěn průdušek a ochabnutím stěny dýchacích cest vlivem zánětu.
Krom obstrukce může docházet k rozedmě plic, neboli plicnímu emfyzému, což je zkráceně vlastně rozšíření nejmenších a nejužších částí průdušek a plicních sklípků. Více o této nemoci si popíšeme v jiném článku.
Prognóza celého onemocnění, právě vlivem tvorby možných komplikací, není úplně nejlepší. Chronická bronchitida výrazně zhoršuje kvalitu života a zkracuje jeho délku. Celé onemocnění může vyústit až v dechovou nedostatečnost, což v konečné fázi znamená u takto nemocných lidí příčinu smrti. Jelikož je v dnešní době mnoho nových léků a prostředků na zkvalitnění celé nemoci, je velká šance s tímto onemocněním celkem spokojeně žít, doporučení lékařů je ale nutné bez podmínek poslouchat a řídit se jimi.
Léčba chronické bronchitidy
Na prvním místě je nutný a okamžitý zákaz kouření. Pokud to vám či někomu jinému z rodiny dělá problém, zkuste nikotinové žvýkačky, náplasti nebo jiné podpůrné a pomocné prostředky k odvykání kouření. Pravda, chce to obrovskou dávku sebezapření a železné vůle, ale stojí to za to. Odměnou Vám bude kvalitnější, spokojenější život, který si prodloužíte klidně i o několik desetiletí.
Dalším lékem bývají tzv. bronchodilatancia, tedy léky na rozšíření průdušek. Hlavním představitelem bývá Theofylin, který se podává většinou v inhalační formě. Tato bronchiální hygiena se provádí dlouhodobě, pravidelně a nutné je především správná technika inhalace, kterou se musí pacient naučit.
Na podporu imunity jsou vhodná tzv. imunomodulancia, preferuje se gamaglobulin v injekčním podání, případně autovakcína, která funguje podobně jako vakcína u silných alergií. Doporučuje se také léčba kyslíkem. Za zmínku platí i možnost dechové rehabilitace, kdy nácvik správného dýchání výrazně zvyšuje účinek podávaných léků. Na podporu celého léčebného procesu se doporučují nemocnému lázně. V dnešní době jsou pro dechové obtíže nejvíce doporučovány Luhačovice či Mariánské Lázně.
Tento druh onemocnění je vážnějšího charakteru než akutní zánět průdušek. Jednak pro to, že se vyznačuje většími šancemi na tvorbu komplikací, za druhé celé onemocnění má, co se týče léčby, o mnoho delší léčebný charakter. Kouření obecně je nepřítelem lidstva už mnoho století, v dnešní době však výrazně přibývá nemocí, na něž má kouření neblahý vliv. Dbejte o své zdraví a věnujte spíše čas sobě nebo rodině, než čekáním fronty u stánku na krabičku smrtících jedů.
Více článků najdete na medicka.cz