Duševní onemocnění je charakterizováno obdobím nadšení a přívalem energie, které střídá období deprese, smutku, poklesu energie. Nejčastěji se projeví v dospívání, ale jsou případy, kdy se objevuje už v dětství nebo až ve stáří.
Onemocnění probíhá v epizodách, které se střídají. Jsou to epizody, kdy je člověk plný energie, výkonný, srší nápady. Potom nastane zlom a dotyčný upadne do deprese, energie poklesne na minimum.
Období mánie je zdánlivě příjemné a pozitivní období. Činy a chování, které nemocný nekontroluje, může vést k velkým problémům (např. si půjčí velký obnos peněz, nakoupí drahou věc). Může docházet i k rizikovému sexuálnímu chování, kdy nemocný navazuje povrchní vztahy a střídá partnery. Také nemá potřebu spánku.
Mezi epizodami probíhá období klidu, kdy nemocný nejeví žádné příznaky choroby nebo smíšené období, kdy není jednoznačné, kam ho zařadit. Jednotlivá období mohou být různě dlouhá a dokonce může jedno převažovat.
Období deprese je pro nemocného velmi nepříjemné. Neumí se najednou těšit z věcí, ze kterých se dříve radoval. Vše je dobře pozorovatelné na gestech, mluvě, mimice, držení těla. Negativně prožívá sám sebe, vše může vyústit ve stav, kdy dotyčný nezvládá běžné úkony a může vést až k sebevraždě.
Léčba
Léčba se opírá o psychoterapii, doplněnou o léky. Zároveň je nutné, aby nemocný dodržoval zdravý životní styl. Musí být zahájena včas, jinak nemoc přechází do chronického stádia. Medikamentózní léčba se opírá o antidepresiva, antipsychotika a stabilizátory nálady.
V epizodách mánie nebo deprese je nutné podstoupit akutní léčbu. V klidovém období je léčba udržovací, je snaha preventivně předcházet mánii nebo depresi.
Účinnou se ukázala i fototerapie. Stále je používána a účinná elektrokonvulzivní terapie. Veřejností je negativně vnímána, je však používána s velkým efektem u těžkých depresí se sebevražednými sklony nebo u pacientů s neúnosnými příznaky.
Více článků najdete na medicka.cz