blank

Dna je metabolická nemoc, která je charakteristická vysokou hladinou kyseliny močové v krvi. Organismus ji není schopný odbourávat. Ta se krystalizuje v kloubech, kde vyvolává zánět.

Dna je jistou formou artritidy, kloub je oteklý, bolestivý a horký. Na vině je nevhodná strava a genetická dispozice. Velmi často se objevuje u obézních lidí, kteří si ve velkém množství dopřávají maso a alkohol. Nejčastěji jsou postiženy malé klouby horních a dolních končetin. V pokročilém stádiu jsou krystalky vidět i na kůži, mohou se objevit i drobné uzlíky na ušních lalůčcích a na malých kloubech. Bolesti trvají několik dní a pravidelně se vrací.

Kyselina močová

Kyselina močová je odpadní produkt purinů, které se nachází ve stravě. Dna je metabolické onemocnění, při kterém není organismus schopen puriny odbourávat a kyselina močová se tak hromadí. Kyselina močová je vylučována ledvinami. Pokud není hodnota kyseliny močové v krvi v normálu, je riziko vzniku dny velké. Celý proces může trvat roky, krystalky kyseliny močové se usazují v kloubech postupně, než dojde k první atace. Nejčastěji je jako první postižený palec u nohy. Bolest bývá spuštěna nadměrnou konzumací alkoholu, jídla, ale i stresem a únavou. Kyselina močová se také někdy může usazovat ve formě ledvinových kamenů.

Jak upravit stravu

Základem je výrazně omezit potraviny, ze kterých vzniká kyselina močová. Je to nejčastěji maso z mladých zvířat, zvěřina, uzeniny, smažená a grilovaná masa, vývary, vnitřnosti, tučné sýry, luštěniny, čokoláda, kakao, alkohol, mořské plody. Dále špenát, kapusta, rebarbora, houby, česnek, křen, chřest.

Léčba

Kromě přísné diety jsou předepisovány léky na snížení hladiny kyseliny močové. Při zánětlivé atace antirevmatika a analgetika.

Omezit ve stravě červené maso, alkohol a věnovat se pravidelně pohybu, je prevencí tohoto onemocnění.

Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

seven − 6 =