blank

EKG nebo-li Ergometrie se využívá k zjištění tolerance vašeho srdce při námaze a k odhalení poruch prokrvení srdečního svalu. Dá se posoudit i tělesná výkonnost nebo sledovat výskyt srdečních arytmií, spouštějících se při námaze.

Jak vyšetření probíhá

Vyšetření je prováděno na speciálně upraveném kole, rotopedu (lze provést i v běhu, na páse). Pacientovi jsou připevněny EKG svody na hruď, na paži dostane manžetu tonometru, pro měření tlaku během vyšetření, je měřena i srdeční frekvence. Nejprve je natočeno EKG v klidu. Postupně je zátěž navyšována (zpravidla každé 2 minuty). Proto, aby mohlo být vyšetření provedeno, je nutné, aby nemocný zvládnul šlapat jako na kole.

Tím, jak se zvyšuje zátěž, se zvyšují i nároky srdce na kyslík. Vyšetření je ukončeno, pokud bylo dosaženo vyššího stupně zátěže nebo se objevily příznaky jako vyčerpání, dušnost, bolest na hrudi, vysoký krevní tlak, změny na EKG. Vyšetření zpravidla trvá 15-30 minut. Provádí se jako pomocná metoda při diagnostice příčin bolesti na hrudi, které mohou být způsobeny omezeným průtokem krve v tepnách, zásobujících srdeční svalovinu. Při vyšetření je přítomen i lékař a vyhodnotí výsledky.

Jak se připravit na vyšetření

Před vyšetřením je třeba vysadit určitou skupinu léků (betablokátory, blokátory kalciových kanálů, nitráty). Sami ovšem žádné léky nevysazujte, váš lékař vás vždy poučí a rozhodne o tom, které léky vysadit. V den vyšetření se obvykle neužívá ranní dávka léků, nemocný si ji vezme sebou a užije po skončení vyšetření.

Doporučení

Nevykonávejte fyzicky ani psychicky namáhavou činnost. Vezměte si sebou sportovní obuv, ručník a pohodlné oblečení. Přibližně 3 hodiny před vyšetřením nejezte a nepijte ve velkém množství, nekuřte.

Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

6 + 18 =