blank

Glaukom je oční onemocnění, které doprovází nitrooční tlak, ten způsobuje poškození očního nervu a může vést ke ztrátě zraku. Nejčastěji se objevuje u věkové kategorie nad čtyřicet let.

Jak vzniká

Ve vašem oku se neustále tvoří nitrooční tekutina, která má funkci výživy čočky a rohovky. Na okraji duhovky jsou kanálky, které za normálních okolností odvádí nitrooční tekutina ven z oka. Pokud je vše v pořádku, mezi tvorbou a odtokem tekutiny je rovnováha. Při poruše tvorby nebo odtoku, vznikne v oku zvýšený tlak. Ten nepříznivě působí na nervová vlákna zrakového nervu. Postupně odumírá, což může dlouho probíhat bez příznaků. Problémy nastanou až v pozdních stádiích.

Diagnózu potvrdí lékař po změření nitroočního tlaku speciálním přístrojem. Dalším vyšetřením je perimetrie, vyšetření zorného pole. Prostor odvodných kanálků je za normálních okolností nepřístupná. Vyšetřují se pomocí gonioskopie, což jsou speciální čočky se zrcátky, které se přikládají k oku po jeho znecitlivění.

Glaukomový záchvat

Je způsoben náhlým a prudkým zvýšením nitroočního tlaku. Někteří k němu mají větší dispozice, odvodové kanálky mají zúžené. Záchvat vzniká při rozšíření zornic v tmavé místnosti (např. sledování televize ve tmě). Čočka přilne na zadní stěnu duhovky a zablokuje tak odtok tekutiny. Jak se projevuje?blank

  • náhlá prudká bolest v oku nebo okolí
  • výpadek zorného pole, rozmazané vidění
  • zarudnutí oka
  • nucení na zvracení až zvracení
  • tlak v oku

Bez prodlení vyhledejte lékaře, oko nezakrývejte. Léčba spočívá ve snížení nitroočního tlaku. Pokud je záchvat řešen včas, je dobrá prognóza, v opačném případě hrozí trvalá ztráta zraku.

Léčba

Hlavní snahou je snížit nitrooční tlak, aby nedocházelo k poškození zrakového nervu. Buď pomocí léků, nebo chirurgického zákroku. Záleží na vyvolávající příčině.

Léky buď ovlivňují množství vytvořené tekutiny, nebo působí na oční zornici, jejím zúžením se uvolní kanálky a tekutina může odtékat.

Pokud dochází k záchvatům a na medikamentózní léčbu oko nereaguje, přistupuje se k chirurgickému zákroku. Snahou je uvolnit oblast odtokových kanálků.

Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

5 × 2 =