blank

Inkontinence je samovolný únik moči. Trápí poměrně dost lidí a zdaleka to není záležitost jen starších dam. Je velké množství lidí, kteří se za problém stydí a neřeknou o něm svému okolí, dokonce ani lékaři. U žen je často příčina v ochablém svalstvu pánevního dna, u pánů může signalizovat problém s prostatou. S věkem riziko stoupá.

Inkontinence není jen jedna, rozdělujeme ji do několika typů.

Stresová – k úniku moči dojde při námaze, jako například zvednutí těžkého břemene, kýchnutí, smích, skoky. Příčina je zvýšení nitrobřišního tlaku.

Urgentní – než dojde k samotnému úniku moči, ohlásí se silné nutkání k močení. Tento typ inkontinence bývá často spojen s infekcí močových cest.

Paradoxní (z přetékání) – při přeplněném močovém měchýři dochází k odkapávání moče. Močový měchýř se zcela nevyprázdní.

Reflexní – bývá ve spojitosti s neurologickým onemocněním nebo úrazem páteře či míchy. Moč odchází samovolně, aniž by nemocný cítil nutkání k močení.

Smíšená – je kombinací předchozích typů.

Jak se inkontinence projevuje

Projevy jsou různé, pří lehké formě může dojít k úniku moči pouze dvakrát denně při některých činnostech. U středně těžké inkontinence dochází k úniku moči 100-200ml během čtyř hodin. O těžké inkontinenci se hovoří v případě úniku moči v množství více než 200ml v úseku čtyř hodin.

Příčiny jsou různorodé, například ochabnutí svalů pánevního dna, infekce, úraz, genetika.

Léčbablank

Každý člověk je jiný a je třeba mu zajistit léčbu na míru. Než dojde k chirurgické nápravě, vyzkouší se všechny nechirurgické postupy.

Lehké formy jsou řešeny cvičením na posílení svalů pánevního dna. Zároveň s posilováním svalů jsou řešeny i podmínky pro jejich správné fungování.

Elektrická stimulace pomůže posílit svaly pánevního dna podobným způsobem jako cvičení. Elektrody se umísťují do vagíny nebo konečníku, aby stimulovaly okolní svaly.

Léky se používají v případě urgentní inkontinence, utlumují kontrakce hyperaktivního měchýře. Jiné léky naopak uvolňují svaly a tak se může močový měchýř zcela vyprázdnit.

Těžší formy inkontinence se řeší chirurgicky. Lze také používat inkontinenční pomůcky, vložky, absorbují více tekutiny než menstruační, a pojmou i zápach. Jsou hrazeny ze zdravotního pojištění.

Inkontinence není pouze zdravotní a hygienický problém, velmi zasahuje nemocnému do společenského života. Zanechá následky na psychice i sebevědomí.

Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

3 × five =