blank

Hemeroidy jsou rozšířené žilní pletené v oblasti konečníku, jsou vnitřní a vnější. Správný odborný výraz je hemoroidy, ale mezi veřejností se vžil název hemeroidy. Jde o obdobu křečových žil na nohách. Vnější hemoroidy bývají povětšinou nebolestivé, pokud se v nich nevytvoří sraženina. U vnitřních hemoroidů dochází častěji ke krvácení.

Hlavním viníkem jejich vzniku je nezdravý životní styl, nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání a velká fyzická námaha, nedostatek vlákniny, tekutin, stres, zvýšený nitrobřišní tlak (těhotenství, zácpa), nedostatečná hygiena a roli zde hraje i genetika.

Jak se projevují

Nejčastěji se projevují pálením, řezáním, krvácením, nepříjemnými pocity při vyprazdňování. Krvácení je většinou první příznak, kterého si všimneme. Vnitřní hemeroidy mohou vyhřezávat ven, což způsobuje bolesti, mokvání, tupý tlak.

Navštivte lékaře, pokud pociťujete první příznaky, poradíte se o vhodné léčbě. Ne vždy musí jít hned o chirurgický zákrok. Lékaře navštivte bez otálení, pokud už dochází ke krvácení, přehlížením tohoto příznaku se mohou někteří dostat až do chudokrevnosti.

Jaká je léčba

Ne vždy je nutné podstoupit zákrok, pokud onemocnění není v pokročilém stádiu. Jedná se o lokální léčbu, kdy se používají sedací koupele, masti, čípky, protizánětlivé léky a léčba zácpy. Dále dietní opatření, strava bohatá na vlákninu, nedráždivá, dostatek tekutin a správná fyzická aktivita.

Při neúspěchu konzervativní léčby se provádí chirurgický zákrok, existuje spousta metod. Řadí se mezi ně zaškrcení hemoroidu kroužkem, destrukce uzlu mrazem (kryoterapie) nebo elektrickým proudem (elektrokoagulace), světlem (infračervená koagulace). Zákroky probíhají ambulantně a lze po nich odejít domů.

U těžších forem volíme zákrok v celkové anestezii, kdy chirurg odstraní hemoroid skalpelem.

Více informací a rad naleznete na portálu medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

seventeen + nine =