blank

Hemoroidy patří do nemocí, postihující konečník neboli rectum. Ten vlastně uzavírá celý trávicí trakt, je jeho poslední částí. Konečník ústí na povrch těla dvěma svalovými svěrači, které pomáhají vyprázdnit střevní obsah. Zároveň jsou v podkoží análního otvoru bohaté žilní pleteně, které se mohou rozšířit a vlivem různých faktorů způsobit již zmiňované hemoroidy. Jedná se o varixy, čili žilní městky (lidově řečeno rozšířené žíly) v konečníku, kde se městná krev. Z toho důvodu, že je žilní stěna málo pevná, velký tlak krve ji napíná a způsobí varixy.

Tímto onemocněním trpí až 70% obyvatel, ale jen někteří vyhledají odbornou pomoc. Důvodem je jistá nekomfortnost problému, nachází se v místech, o kterých lidé na potkání zrovna rádi nehovoří, ale pokud máte pocit, že byste mohli mít co do činění s hemoroidy, jděte bez pardonu k lékaři. Jde totiž o vaše tělo, ne o to, co by si o vás případně myslel lékař. On je tu právě od toho, aby vám pomohl, a problém, který se dá dnes řešit již poměrně snadno, vyléčil.

Hemoroidy jsou dvojího typu, a to buď vnitřní, které se objevují uvnitř střeva při postižení vnitřní žilní pleteně, anebo zevní. Ty vznikají tehdy, pokud je poškozena podkožní pleteň, jsou viditelné a zasahují na povrch těla.

Proč zrovna já???

Ptá se tak asi každý, kdo se s tímto onemocněním setkal, nebo ho viděl u blízkých. Nemá smysl řešit proč, spíše, co s tím. Navíc, k hemoroidům je vám od narození dána do vínku určitá predispozice, čili předpoklad. Jedná se o vrozené oslabení žilní stěny, se kterým se prostě někdo narodil, jiný naštěstí ne. Dalšími faktory, které mohou vést ke vzniku hemoroidů, jsou těhotenství (dochází zde k městnání krve v malé pánvi a zvýšenému tlaku v dutině břišní zvětšující se dělohou), dlouhodobá a chronická zácpa, obezita, sedavé zaměstnání, svou roli zde hraje i genetika.

Příznaky, co trochu vyděsí…

Pokud hovoříme o vnitřních hemoroidech, důležitým projevem je krvácení z konečníku (enteroragie), projevující se krví ve stolici, k čemuž dochází po vyprázdnění stolice. Krev bývá světlá, nenatrávená, může jí být málo, ale i hodně, záleží na velikosti hemoroidů. Dlouhodobé a neléčené krvácení může vést k anémii.

Oproti tomu, zevní hemoroidy jsou typické modrofialovými uzlíky v oblasti konečníku, respektive na jeho vyústění. Poznáte to podle svědění či pálení v oblasti konečníku a také podle bolestivého vyprazdňování stolice. To je dáno tím, že již zmiňované modrofialové uzlíky rádi praskají, poté z toho krvácejí a dochází k pálení a bolesti.

Vyšetření nebolí, ale ten pocit…

Pokud jste sebrali odvahu a s prvními krvácivými projevy vyhledali lékaře, smekám před vámi. Z již řečeného 70% procentuálního zastoupení, se „odváží“ k tomuto kroku asi jen 20%, což je velmi smutné. Tudíž těm, co se rozhodli k lékaři jít, vzdávám pomyslný hold, jelikož již v této fázi máte napůl vyhráno. Co se týče vyšetření, žádné drama se konat nebude, nemusíte se bát. I když se nejedná zrovna o diagnostiku, kterou byste si rádi zopakovali, není to nic nesnesitelného.   Lékař vás nejdříve vyšetří pohledem, poté pohmatem, a pokud bude chtít zkontrolovat i oblast střev, provede rectoskopii (endoskopické vyšetření konečníku).

Operace není řešením číslo jedna

Pokud lékař nazná, že netrpíte velkými hemoroidy, naordinuje vám konzervativní terapii. Ta spočívá v několika málo opatřeních, které se dají bezezbytku splnit. Jde především o prevenci zácpy. Zácpa totiž jako taková, způsobuje větší tlak v oblasti konečné části střev i konečníku, což opětovně vede k rozšíření žilních pletení a zhoršení průběhu. Dále je velmi důležité dbát na správnou hygienu – rozumí se tím, kromě mechanické očisty, také fyzikální, čili omývání vodou a důkladné osušení. Častokrát, při nedodržení těchto opatření, vzniká zanícení hemoroidů zbytkovými bakteriemi, což s sebou nese další zbytečné problémy. V této fázi se doporučuje užívat čípky či masti s analgetickým (proti bolesti), protizánětlivým a místně anestetickým účinkem, což způsobí necitlivost bolestivého místa. Vhodné jsou i koupele v dubové kůře.

V případě, že jste ti druzí, koho postihly větší hemoroidy, případně u vás došlo ke zhoršení příznaků, lékař provádí chirurgický výkon, který spočívá v odstranění hemoroidů. Většinou při místní (lokální) anestezii, kdy je vlastně dotyčný při vědomí, dojde k podvázání žilek zásobující daný hemoroid. Tím se hemoroidy buď sami odloučí tím, že jako nevyživená tkáň odumírají nebo jsou odříznuty lékařem. Po operaci je díky lokálnímu umrtvení poměrně včasná realimentace (návrat do běžného života), pacient téměř hned jí i pije, mohou se podávat analgetika, případně jiné léky. Je nutné dbát o to, aby měl pacient řídkou stolici a nezatěžovala se operovaná oblast. Toho se může docílit vhodně zvoleným projímadlem, který změkčí stolici a nezpůsobí tlak ve střevě, např. Lactulosou.

Hemoroidy jsou problémem spíše psychickým, než fyzickým. Mnoho lidí se jednoduše stydí přijít k lékaři a sdělit mu, kde ho bolí. Ale na druhou stranu si uvědomte fakt, že lékaři – chirurgové – proktologové se těmito problémy zabývají dnes a denně. Stejně jako gynekologové řeší intimní problémy, a přijde jim naprosto normální mluvit o všem, co se dané oblasti týká, přesně tak i proktologové se zabývají problémy s konečníkem naprosto běžně, Od toho tu jsou, aby pomohli. Takže žádný stud, úsměv na tváři, a pokud máte dojem, že byste mohli být těmi z mnoha, koho postihly varixy, neváhejte navštívit lékaře, ať se můžete zase pohodlně usadit do vaší oblíbené sedačky u vašeho milovaného seriálu.

Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

eleven − 4 =