Nastalo období, kdy spousta z nás má velkou spotřebu kapesníčků a trápí nás rýma. Je to nejběžnější akutní onemocnění, kdy dochází k zánětu sliznice nosu. Nejčastějším původcem jsou viry (řadící se do skupiny rhinovirů), kterých může být více než 200.
Rýmu už pomalu vnímáme jako banální příznak, natolik je mezi lidmi častá a rozšířená. Nejčastěji se jedná o virové onemocnění, při nadechnutí proniknou viry do nosu a usadí se na sliznici, kde se pomnoží a vyvolají místní zánět. Pokud se k tomu přidá ještě podchlazení, jsou to pro viry ideální podmínky. Kromě virové příčiny, může být důvodem pro vznik rýmy i alergická reakce. Jedním z nejfrekventovanějších alergenů jsou pyly, traviny a zvířecí srst. Taková rýma může být jen sezónní nebo celoroční, záleží, ve kterém období se setkáváte s alergenem.
Projevy rýmy
Napadená sliznice se překrví, zduří a významně sníží průchodnost nosu. Buňky sliznice začnou produkovat sekret, který ji pokrývá. Může se stát, že dočasně ztratíte schopnost cítit různé vůně a pachy, ty se nedostanou k receptorovým buňkám ve sliznici. Další příznaky jsou pálení očí, svědění v nose, kýchání a bolesti hlavy. Rýma většinou trvá týden. Můžete ji chytit naprosto všude, jedná se o kapénkovou infekci.
Léčba rýmy
Před samotnou léčbou není třeba žádného vyšetřování ani návštěva lékaře. K lékaři zajděte, pokud rýma trvá dlouho nebo způsobuje komplikace. Léčbu běžné, nekomplikované rýmy zvládnete sami doma. Každý z nás zná pořekadlo, že léčená rýma trvá sedm dní a neléčená týden, je tomu tak i ve skutečnosti.
Rýma má virový původ, tudíž na ní žádná antibiotika nezabírají. Tělo musí zabojovat samo a vy mu můžete jen ulevit od nepříjemných příznaků.
- zvyšte příjem vitamínu C (nejlépe čerstvé ovoce).
- pijte dostatek tekutin
- při ucpaném nosu uleví nosní kapky, na trhu jich existuje nepřeberné množství. Zmírňují otok a tvorbu sekretu.
- udržujte v místnosti přiměřenou teplotu a zvlhčujte vzduch.
Nosní kapky – dobrý sluha, ale zlý pán
Léky uvolňující ucpaný nos skutečné fungují s rychlým efektem. Můžou se však používat jen několik dnů. U malých dětí maximálně 5 dní a u novorozenců a kojenců 3 dny. Dospělí většinou týden. Při dlouhodobém používání dochází k závislosti, účinky látek se snižují a může dojít k chronickému otoku sliznice. Šetrnější je používání hypertonické mořské vody. Uvolní nos, má čistící funkci, odplaví nežádoucí sekreci.
Pokud se charakter rýmy mění, z vodnatého sekretu se stává hustý, žlutý, stoupá i teplota, navštivte lékaře, pravděpodobně došlo k bakteriální infekci a budete potřebovat antibiotickou léčbu.
Pozor u novorozenců a kojenců, pokud nemohou dostatečně dýchat nosem, špatně sají mateřské mléko. Jelikož takhle malé děti neumí smrkat, je nutné jim sekret z nosu odsávat.
Více článků najdete na medicka.cz