blank

Při vyslovení slova „játra“ někoho napadne, že se jedná o nepostradatelný orgán, jiný si uvědomí, že játra mají jednu důležitou funkci, a tou je odbourávání léků a zbytků alkoholu, další si vzpomene na zvláštně zbarveného člověka do žluta, kterého onehdy potkal v čekárně u lékaře a spojil si souvislost jeho barvy s onemocněním jater. Každý má vlastně pravdu.

Játra jsou skutečně nepostradatelný orgán, který plní, kromě zmíněné čistící funkce, mnoho dalších činností a onemocnění jater se, krom jiného, pozná skutečně žlutavě zbarvenou kůží. Ale abych Vám podala o tomto velice důležitém orgánu nějaké souvislé informace, začnu od nuly.

Játra (hepar) jsou největší žlázou v těle a váží cca 1,5 kg.

Nachází se pod pravou brániční klenbou (když si nahmatáte na pravé straně ukončení žeber a posunete ruku níž, dotýkáte se jater). Mají hnědočervenou barvu a tím, že jsou velice prokrvené, tím jsou i velmi křehké. Co se týče alespoň náznaku anatomie, pamatujte, že do jater vstupuje jaterní tepna, přivádějící živiny a vystupují tři jaterní žíly, které odvádí látky již nepotřebné. Zároveň do jater vstupuje vrátnicová tepna (vena portae), která do jater přivádí vstřebané látky z nepárových orgánů dutiny břišní, jako je žaludek, tenké střevo, slinivka a slezina.  Tudíž se díky této žíle dostane do jater alkohol a léky ze žaludku, ze střeva cukry, tuky, bílkoviny a vitamíny, které játra dále zpracovávají. V neposlední řadě je sem ze sleziny přiváděna krev. Z jater dále vystupuje žlučovod, který odvádí vzniklou žluč a mimo játra se dále dělí na levý a pravý žlučovod.

Funkce jater:

  1. tvorba žluče – jaterní buňky tvoří žluč neustále, denně se jí vytvoří asi jeden litr, její důležitost je nenahraditelná. Především emulguje (rozkládá) tuky na glycerol a mastné kyseliny, a to pomocí soli žlučových kyselin. Žluč dále obsahuje bilirubin (žlučové barvivo), které vzniká při rozpadu červených krvinek. Bilirubin se při své cestě zažívacím ústrojím mění na sterkobilin (střevní barvivo) a ten způsobuje zabarvení stolice do hněda.
  2. podílí se na přeměně látek – játra tvoří zásobní cukr glykagon a bílkoviny
  3. játra tvoří nutné látky pro srážení krve – jedná se o tzv. plazmatické bílkoviny
  4. produkují teplo – teplota se v játrech pohybuje okolo 40 stupňů, čímž pomáhají udržovat stálou tělesnou teplotu. Teplo je zajišťováno probíhajícím metabolismem, při kterém se vyrábí energie a ta se mění v již zmíněné teplo.
  5. detoxikují organismus – játra mají neuvěřitelně samočistící a obnovující funkci, jelikož zneškodňují pro organismus škodlivé či jedovaté látky. Svou silnou detoxikační funkcí jsou schopny přeměnit škodlivé látky tak, aby škodlivé pro tělo nebyly, čímž toxicitu naváží na sebe. Časté a trvalé využívání této funkce však vede k onemocnění jater, které bývá často nezvratné.
  6. játra jsou zásobárnou krve – díky slezině, která krev do jater přivádí

Jak je vidět, játra jsou pro každého velmi důležitá, je okolo nás však mnoho lidí, které o těchto blahodárných účincích ani neví, a vědomě i nevědomě ničí svá játra špatnými životními návyky. Než se dostanu ke konkrétním nemocem, které mohou játra postihnout, připomenu několik příznaků, které bývají při onemocněních jater typické, a díky nim můžete poznat, že možná trpíte některou jaterní chorobou.

Jaterní choroby

Mezi charakteristické příznaky, doprovázející většinu jaterních problémů a nemocí, patří žloutenka (ikterus), volná tekutina v dutině břišní (ascites), portální přetlak a jaterní selhání.

  • Žloutenka – jedná se o žluté zabarvení kůže, očních sklér nebo sliznic způsobené zvýšenou hladinou bilirubinu v krvi, žloutenka se dále ještě může dělit podle místa vzniku:
    • Předjaterní (prehepatická) – v organismu se vytváří velké množství bilirubinu a játra je nestačí zpracovávat, proto se dostává vyšší množství bilirubinu i do krve a do tkání, tento typ žloutenky bývá u hemolytických onemocnění (při rozpadu velkého množství červených krvinek), nebo pokud se vstřebávají velké krevní výrony, v každém případě je příčina žloutenky již před játry
    • Jaterní (hepatalocelulární) – příčina vzniku žloutenky je přímo v játrech, jaterní buňky nejsou schopny vyloučit bilirubin z krve do žluče, i když je nabídka bilirubinu játrům v normálním množství, často bývá tento typ žloutenky třeba právě u typicky jaterních chorob (cirhóza jater, záněty či nádory jater)
    • Podjaterní (cholestatický) – pokud je porucha v mimojaterních žlučovodech, vzniká tento typ žloutenky, kdy příčina bývá až za játry, žluč může ve žlučovodech stagnovat, nepostupuje dál do střeva, například kvůli zúženému nebo uzavřenému žlučovodu, což se projeví acholickou (bílou stolicí), právě díky tomu, že bilirubin nepostoupí do střeva, nepřemění se ve střevní barvivo sterkobilin a nezbarví stolici do hněda
  • Ascites – jedná se o zvětšený objem břicha, často bývá u cirhózy jater nebo nádorů dutiny břišní, tento příznak se většinou řeší navozením neslané diety a podáním diuretik (léky na odvodnění organismu), pokud tento léčebný postup nepomáhá, bývá jediným řešením punkce dutiny břišní neboli paracentéza. V takovém případě je nutné dbát na dostatečný přísun krevních bílkovin v infuzním podání, jelikož při častých a velkých punkcích dochází k jejich ztrátám
  • Portální přetlak – jedná se o trvale zvýšený tlak v povodí vrátnicové žíly, díky omezení průtoku v povodí vrátnicové žíly se vytváří boční – kolaterální oběh, mohou se tvořit jícnové varixy, hemoroidy, u portálního přetlaku bývá zvětšená slezina (splenomegalie) a časté zažívací potíže, jako je meteorismus nebo ascites
  • Jaterní selhání – jedná se o poslední a nejzávažnější příznak jaterních chorob, je to stav způsobený náhlým nebo pozvolným úbytkem jaterní tkáně, v případě, že játra jsou velmi postižená pokročilým stupněm zánětu, otrav či cirhózy, projeví se poškozením mozkových funkcí (pacient je spavý, zmatený a dochází až ke kómatu), neurologickým poškozením (mávavý třes rukou), nasládlým zápachem dechu, žloutenkou, typický je ascites, zvýšená krvácivost, úmrtnost bývá v takovémto případě až 50%, pokud u člověka dojde k postupnému selhávání jater, léčebným postupem číslo jedna bývá zbavení organismu dusíkatých metabolitů tvořící se z bílkovin, proto je nutné příjem bílkovin úplně zastavit, naordinovat očistná klyzmata pro vyprázdnění střeva, podávat ATB na potlačení střevní flóry a léky snižující hladinu amoniaku v krvi (Glutamát, Lactulosa).

Játra jsou pro život nepostradatelná, pokud se o ně bude každý z nás starat, tak jak má, nebude je příliš zatěžovat léky, zvýšeným příjmem alkoholu nebo nadměrným příjmem tučné a nezdravé zatěžující stravy, bude fungovat nejen on, ale i jeho játra dlouho a bez problémů. V opačném případě vás čekají výše popsané nepříjemné příznaky, které není radno si pouštět k tělu.

Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

4 × 3 =