blank

Jaterní cirhóza je onemocnění jater, které se většinou, ne však úplně právem, přisuzuje pouze a jenom alkoholikům nebo lidem, kteří mají problémy s alkoholem. Ne vždy si však uvědomujeme, že příčina jaterní cirhózy bývá mnohdy někde úplně jinde.

Jedná se o difusní proces, postihující celá játra, který se projevuje nekrózou části jaterních buněk s následnou fibrózní a uzlovou přestavbou jaterního parenchymu. Poškozené jaterní buňky se nahrazují vazivem, a díky tomu dochází k poruše samotné funkce jater, jelikož vazivová část neplní žádnou funkci.

Příčina jaterní cirhózy

Stejně jako je infarkt myokardu často připisován jen cholerickým, neustále se rozčilujícím osobám, podobně tomu je i při cirhóze. Alkohol jako takový, představuje hlavní příčinu jev ve třetině všech jaterních cirhóz. Zbylou část tvoří virové hepatitidy B a C (záněty jater), cholestatická cirhóza (což je stav, který nastává při městnání žluči ve žlučovodech. Další příčinou může být hemochromatóza (jedná se o metabolické onemocnění, při kterém se železo městná ve tkáních) nebo tzv. kardiogenní cirhóza, která vzniká při městnání krve v játrech. Všechny tyto příčiny mohou postihnout i naprosto zdravého jedince, který se nikdy alkoholu ani nedotkl, nebo pouze ve výjimečných příležitostech. Jedná se tak spíš o souhru nešťastných náhod nebo možná o „hříčku osudu“, že onemocnět cirhózou jater mohou i úplní abstinenty. Kdo ví…

Nemoc jako hra kočky s myší

Samotné onemocnění může trvat roky a než se přijde na to, že se jedná o cirhózu, uteče moře drahocenného času. Je to způsobeno relativně pravidelným střídáním stádia kompenzace a regrese, čili klidu a znovu vzplanutí příznaků. Ve stádiu kompenzace, tedy v klidovém stavu, bývá pacient „postižen“ dyspeptickými příznaky, jako je nadýmání, nechutenství či bolest břicha. Dotyčný může mít zvětšená játra, v odběrech bývá přítomen urobilinogen v moči a hladina jaterních testů je trvale zvýšená. Jedná-li se o stav regrese, čili dekompenzované stádium, pacient mívá zvýšenou teplotu, viditelný ascites (volná tekutina v dutině břišní), trpí otoky dolních končetin, žloutenkou, krvácivými projevy (drobné tečkovité krvácení na kůži – petechie), může krvácet také z jícnových varixů, na ultrazvuku bývá zvětšená slezina.

Důležitá je včasná diagnóza

Všechny tyto netypické a poměrně nepříjemné příznaky by vás měly okamžitě přivést do ordinace lékaře. Ten vás pravděpodobně podrobí důležitému anamnestickému pohovoru, ale bez něj se nelze hnout dále. Díky testům, které ukazují na poruchu jater, buďte připraveni na jakékoli otázky týkající se životosprávy, životních návyků i případných potíží. V žádném případě nic nezapírejte a popravdě řekněte, i tehdy, že důvodem bude alkohol, jak často a kolik alkoholu denně vypijete, aby měl lékař alespoň nějaké podvědomí o poškození jater, a mohl tak nasadit skutečně adekvátní léčbu vašemu stavu. Již zmiňované krevní odběry a vyšetření moče je samozřejmostí, stejně jako ultrazvuk jater či sleziny. V některých případech lze provést i laparoskopii s biopsií, kdy se odebírá část tkáně a posuzuje se stupeň poškození.

A léčba?  Játra potřebují pohlazení!

Neberte tuto formuli úplně doslovaJ Vzhledem k tomu, že prognóza onemocnění nebývá úplně špatná, lze s jaterní cirhózou žít, a dokonce se dostat do stádia, kdy se játra znovu vzchopí a budou opět naplno pracovat. Chce to jen čas a již zmíněné jemné pomazlení, a to v podobě správného zacházení. Tedy především vyvarovat se alkoholu, léků a zatěžující tučné stravy, čili zavést režim bez zátěže. Nasadit jaterní dietu, omezit tuky v potravě, dlouhodobě užívat hepatoprotektiva (léky na podporu a obnovení funkce jaterních buněk). V posledním případě zvažovat o transplantaci jater.

Všechny tyto opatření se dají bez velkých problémů dodržet, pokud je vidina vhodné léčby v dietě a podání léků, všechna doporučení určitě bez váhání splňte.  Protože pokud chirurg začne hovořit o operativním řešení, na dietu a lepší životní styl bývá již pozdě a průběh následné léčby bývá nepříjemnější.

Komplikace…

Někdy se mohou vyskytnout komplikace a nepříjemné stavy, jako například krvácení z již vzniklých jícnových varixů, může dojít k jaternímu selhávání až karcinomu jater. O těchto stavech však hovoříme až ve velmi pokročilém stavu, většinou pokud se na onemocnění nepřijde včas, nebo pokud pacient odmítá dodržovat jakékoli zásady a režimová opatření doporučované lékařem. Mnohdy jsou komplikace jen ve vašich rukou, a proto je jen na vás, jestli vám je milejší dobře míněná rada lékaře nebo, v případě alkoholu, láhev rumu…

Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

thirteen − 3 =