blank

A je to tady! Vaše vymodlené miminko je na světě, právě teď se narodilo a vy prožíváte nejkrásnější, nejúžasnější a nepojmenovatelné pocity, které vůbec může žena zažít. Je to něco, o co zůstali muži, bohužel, ochuzení, příroda chtěla darovat tento dar ženám. Je tedy, v tomto případě, na nás – ženách, využít toho daru bezezbytku a chovat se zodpovědně. Jedním z nejzodpovědnějších kroků, které může matka v prvních dnech života svého dítěte udělat, je, že dopřeje svému drobečkovi kvalitní stravu. Za tu se považuje právě kojení.

Kojení je nejpřirozenější a nenahraditelnou formou výživy dítěte. Nejen, že dítě do sebe při kojení dostává látky, které jinde nenajdete, ale vytváří se tím také vztah a velice silné emoční pouto mezi dítětem a matkou. Celý proces začíná nejlépe ihned na porodním sále, kde je dítě přikládáno k prsu matky s potřebou se přisát. Ideálně do půl hodiny po porodu, v tomto jsou děti narozené císařským řezem poněkud limitovány, protože samotné ošetření a pooperační péče matky většinou nedovoluje okamžité přisátí, což může lehce zkomplikovat první pokusy o přisání. Pokud ale porod proběhl v pořádku, je zdravá matka i dítě, většinou se i dítě po císařském řezu přisává dobře.

V prvních dnech po porodu se tvoří nejprve tzv. mlezivo neboli kolostrum. Je to vlastně spíše „žlutá voda“, s mlékem příliš společného nemá, ale výživnou a obrannou funkci má nenahraditelnou. Vlastní mléko se začíná tvořit asi 3. – 4. den po porodu. Samotná tvorba se pozná podle bolestivého nalití prsou, které jsou vhodné obkládat studenými obklady (namočit plenu do ledové vody a střídavě obkládat obě prsy), někdy je vhodné podat tabletu paralenu, jako prevenci vzniku zánětu. Velice důležité je v této fázi často a pravidelně přikládat dítě k prsu, několikrát denně, i v noci.

Někdy si chtějí maminky po náročném porodu odpočinout, ale třetí, kritický, den, kdy se mléko tvoří, bývají většinou už poměrně schopné zvládnout péči o potomka i v noci, a navíc pravidelným kojením (nejlépe je přikládat každé 2 – 4 hodiny) se tvoří stále více kvalitního tučného mléka, které je pro vývoj a růst dítěte nejdůležitější. Jakmile překonáte fázi nalití prsou, máte vyhráno vy i vaše dítě. Vzhledem k tomu, že mateřské mléko je výborně stravitelné, delší dobu než dvě hodiny v žaludku nevydrží, je nutné po dvouhodinových intervalech dítě k prsu přiložit.

Jaké je složení mateřského mléka?

Některá z maminek se již před porodem, nebo třeba i po něm, rozhodnou z různých důvodů, že kojit nebudou. Znám, bohužel, případy, kdy ještě v období těhotenství, kromě kočárku, měla dotyčná koupené dostatečné zásoby umělé výživy. Na dotaz, proč se zásobuje, když neví, co bude po porodu, jak dítě bude pít a přisávat se, dotyčná odpověděla, že kojit nebude, respektive nechce. Jistě, kojení je obrovský závazek, někdy na mnoho měsíců, ne–li let, ale je to úplně to nejvíc, co můžete svému dítěti dát.

Pominu nyní výživovou hodnotu, která je nedocenitelná, myslím spíše na vzájemný vztah, který je v tomto případě neúplný a „něco“ tam prostě chybí, Co to je, ví pouze matky, které hodiny a hodiny svého drobka kojily, dívali se mu do očí, pozorovali jeho miniprstíky a vedli spolu dialog, kterému rozuměli jen oni dva. Do této sféry však nepatří ženy, které kojit nemohou, ať už kvůli nedostatečné tvorbě, špatné kvalitě mléka, či fyziologickým anomáliím, které jim nedovolují miminko nakrmit. Ty sice nekojí, ale ne z vlastního přesvědčení.

Jaké látky obsahuje mateřské mléko?

Mateřské mléko obsahuje látky, které jinde nejsou, přestože dnes dochází pochopitelně i ke zkvalitnění umělé kojenecké výživy. Některé látky prostě nahradit nelze, tudíž mateřské mléko je top číslo jedna ve výživě miminek.

Hlavními látkami mateřského mléka je voda, dále tuk (což bývá důležitým zdrojem energie) a mléčný cukr (z něho miminko čerpá také energii). Poté obsahuje kasein (což je vlastně komplex všech důležitých aminokyselin), albuminy (což jsou důležité bílkoviny), globuliny (jedná se o cenné nositele protilátek), v neposlední řadě minerální látky (především vápník, fosfor či železo) a přínosné vitamíny.

Navíc, ve srovnání s umělou výživou, mateřské mléko má neutrální pH (7 – 7,5), má kdykoli a kdekoli stále stejnou teplotu lidského těla, takže nemusíte nic ohřívat. Pokud má dítě hlad, nemusíte dalších několik minut shánět lahvičku, pouze v pár sekundách přiložíte k prsu. Mateřské mléko je stále čerstvé, nikdy se nezkazí. Nemluvě o čištění a vyvařování použitých lahví, anebo o cenách dnešních umělých výživ.

Je mé miminko správně přisáté?

Žádný učený z nebe nespadl, každá, především novopečená, maminka se musí spoustu věcí nejprve naučit. Patří sem i správné přikládání dítěte k prsu. V nemocnici pomohou laktační poradkyně a vyškolené zdravotní sestry, je dobré si brát jejich rady k srdci a skutečně se správně tuto techniku naučit. Doma pak zůstanete jen vy, miminko a vyděšený tatínek. Čili dbejte na poučení, a pokud něčemu nerozumíte či nevíte, ihned se ptejte, i kdyby vám to přišlo jako úplná hloupost, jde o vaše dítě. Nic důležitějšího už není!!!

Správně přisáté dítě poznáte podle toho, že kojení není bolestivé. Dítě otevře doširoka ústa, dolní rtík je ohrnutý ven, dítě nemá vpadlé tvářičky, a pokud saje, neslyšíte žádné srkavé zvuky. Svou pusinkou obejme téměř celý dvorec, nosík zůstává volný, ale jeho tělíčko je těsně přimknuté k vašemu. Nikdy se nepřibližujte vy k němu, ale vždy se nejdříve pohodlně posaďte či položte vy, a teprve poté směřujte miminko k prsu. Nechte dítě pít tak dlouho, dokud potřebuje, je důležité střídat obě prsy na kojení a pokud trpíte horečkou nebo infekcí, neodstavujte dítě od kojení.

Ač se to nezdá, právě v průběhu horečnatých stavů (i když pro maminky je to velmi náročné období), děťátko z mléka získává spoustu významných protilátek, což buduje jeho vlastní imunitu. Známkou dobře živeného dítěte je 6 – 8 pomočených plenek za den, žlutá řidší stolice (i několikrát denně) a především váhový nárůst, což v období spurtů (čili růstu) znamená potřebu vyššího příjmu.

Odstříkání mléka do vyprázdnění

Pokud vaše dítě nevypije celou dávku z prsu a vy stále ještě cítíte tlak, odstříkejte mléko až do úplného pocitu vyprázdnění. Dítě prvních pár minut ukojí pouze svoji žízeň, pije tzv. přední mléko, které je méně výživné, je tekutější, po několika minutách se ale začne uvolňovat i zadní mléko, které má výživový význam a dítě nasytí. Z toho důvodu je nutné nechat dítě pít dostatečně dlouhou dobu, aby se řádně celý prs vyprázdnil a dítě se pěkně najedlo.

V případě, že máte nedostatečně tučné mléko, dítě nepřibírá a lékař vám doporučí dokrmovat, je vhodné, místo lahvičky, používat stříkačku naplněnou mlékem. Dítě totiž při kojení musí vynaložit určité úsilí, aby se napilo, sání mléka nejde z prsu tak snadno a lehce. Pokud budete přikrmovat z lahvičky, kudy teče mléko samospádem a dítě se nemusí vůbec snažit, automaticky pak už nebude prs chtít, protože z lahve bude krmení pohodlnější.

Doporučuje se plně kojit alespoň půl roku, po této době kojit nepřestávejte, ale začněte s příkrmy (mrkev, bramboro, kuřecí či krůtí maso…) a postupně zavádějte, dle věku dítěte, pevnější stravu. Vhodné je kojit do dvou i více let, záleží na vašem zdravotním stavu, možnostech i chuti dítěte.

Problémy, které občas nastanou…

  • Zánět mléčné žlázy – právě kvůli tomuto problému maminky mnohdy přestávají kojit, ale opravdu to není nutné, o přínosu protilátek jsme hovořili, jde o správný přístup – pokládejte na postižený prs ledové obklady, nutný je přísun antibiotik, po každém kojení odstříkávat (ručně či odsávačkou) a nabízet prs dítěti co nejčastěji to jde
  • Popraskané a bolestivé bradavky – většinou je to známka špatné techniky přisátí, v tomto případě pomůže laktační poradkyně, je vhodné natírat bradavky hojícími krémy, které zároveň nedráždí pusinku dítěte (Bepanthen, čistý lanolin)
  • Vpáčená bradavka – některé maminky trápí fyziologický problém, kdy mají bradavku vpáčenou dovnitř a dítě se nemá kde a kudy přisát, pomůckou jsou speciální košíčky imitující tvar bradavek, které si maminka přiloží na prs a dítě přes ně pohodlně pije

Pokud bychom měli hovořit o stravě, je jisté, že to, co nadýmá nás, bude dvakrát tak více, nadýmat miminko. Jezte proto spoustu mléčných výrobků, zeleninu spíše povařenou (nepříliš velké množství), ovoce (banány, jablka, švestky), kuřecí maso, libové vepřové maso, pečivo, koupené den předem, kvalitní šunku, omezte pití černé kávy, alkoholu, sycených limonád, nejlepší je voda, omezte kynuté pečivo, nejezte luštěniny, nadýmavou zeleninu (zelí, kapusta, brokolice), salámy či klobásy.

Kojení je období, které netrvá věčně, snažte se, aby přineslo vám i děťátku, to nejkrásnější – zdraví, pohodu, štěstí a pocit k nezaplacení.

Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

4 × three =