Než začnu popisovat samotné krvácení z nosu, na úvod popíšu jen pár slov z anatomie. Nos začíná mezi očima kořenem nosu, dolů se táhne nosním hřbetem a je ukončen nosním hrotem. Uvnitř se nachází nosní přepážka, která nos dělí na dvě asymetrické poloviny. Vepředu je chrupavčitá, ale vzadu se mění v kostěnou část, což je místo, kde často dochází ke zlomeninám nosních přepážek. Uvnitř nosu zároveň najdete dva druhy nosní sliznice, a to čichovou, jejíž receptory jsou citlivé na vůně a pachy, a dýchací, díky které se vdechovaný vzduch v dutině otepluje a zároveň zvlhčuje pomocí hlenových žláz.
Krev u nosu nemusí nutně znamenat jen „kamarádské vyřízení účtů“
Epistaxe, čili krvácení z nosu, je velmi častý příznak onemocnění nebo stavu, který si člověk nevědomky přivodí sám. V takovém případě hovoříme o lokální příčině, kdy ke krvácení dochází kvůli úrazu, při častém a dlouhodobém smrkání, nadměrném čištění dutiny nosní, při zavedení cizího tělesa, v případě přítomnosti zánětu nebo díky psychickým problémům, jejichž somatizace bývá nejčastěji u dětí.
Má-li člověk zvýšený krevní tlak, poruchu krevní srážlivosti, nádorová onemocnění nebo trpí poruchou cévního endotelu, krvácí z nosu kvůli tzv. celkovým příčinám. V takovém případě je nejdůležitější řešit léčbu samotné nemoci, jelikož potom logicky odezní i příznak takového onemocnění – tedy samotná epistaxe.
Diagnostika tohoto nepříjemného příznaku nemoci spočívá v provedení tzv. přední rhinoskopie. Jedná se o vyšetření dutiny nosní, a to pouze její přední části, za pomocí speciálního zrcátka, kterým lékař prohlédne přední část dutiny nosní. Takové vyšetření má smysl, jedná-li se o výše zmíněnou lokální příčinu. V opačném případě je na místě komplexně vyšetřit dotyčného a pídit se po prvotní příčině problému
První pomoc u člověka s krvácením z nosu
Možná se Vám to už někdy stalo, jedete tramvají, sedíte v čekárně nebo stojíte frontu na chleba a najednou někomu před vámi začne téct z nosu. Po prvotním šoku, který Vás dozajista přepadne, vezmete rozum do hrsti a intuitivně začnete vzpomínat, co jste tenkrát ve škole, před několika lety, slyšeli o tom, jak zastavit krvácení z nosu. Mnoho se z oněch dob nezměnilo, cílem léčby je zabránit dalšímu krvácení:
- Postiženého posaďte a předkloňte mu hlavu
- Přitlačte nosní křídla k přepážce a minimálně 20 minut tlačte, poté pozvolna povolujte
- Je-li v dosahu, tak přiložte mokrý obklad na zátylek, případně na čelo
- Pokud stále dotyčný krvácí, volejte rychlou lékařskou pomoc a ostatní kroky bývají většinou v rukou lékaře
- Provádí se elektrokoagulace
- Při opakovaném a častém krvácením se lékaři uchylují k nosní tamponádě, která se pacientu nechává asi 48 hodin, pokud je příčina v zadních partiích dutiny nosní, provádí se tzv. nosní zadní tamponáda, kdy se zavádí nosem do dutiny ústní slabá silikonová hadička, na nitku se dá tvrdý tampon a poté se hadička protáhne zpět, díky tomu zůstává tampon v krku a brání dalšímu možnému krvácení, tento typ tamponády se nechává cca 24-48 hod., s tím že nutnou samozřejmostí bývá, krom jiných léčebných opatření, kontrolní měření krevního tlaku
Epistaxe nepatří k závažným zdravotním problémům, dovede však dotyčného pěkně potrápit, je-li navíc příčinou jiné vážnější onemocnění, každá další červená kapka pacienta spíše vyděsí. Jakékoli netypické krvácení by pro vás mělo být varováním organismu, ve kterém se děje něco netypického, nebagatelizujte tyto projevy a řešte příčinu co nejrychleji. Prostředků, jak pomoci, je v dnešní době, velké množství.
Více článků najdete na medicka.cz