blank

Zvracení (emesis) zažil ve svém životě asi úplně každý, podrobněji ho popisovat asi nemá smysl. Přesto, z odborného hlediska – jedná se o obranný reflex organismu, přičemž jeho centrum se nachází v prodloužené míše.

Při zvracení dochází ke stažení bránice a břišního svalstva, uzavře se pylorus, tedy dolní svěrač žaludku, kterým z žaludku vystupuje potrava dále do střeva a otevírá se pro změnu kardie, což je naopak horní svěrač, kterým normálně potrava vstupuje do žaludku. Peristaltická vlna se při zvracení otočí a místo, aby byla potrava vyprázdněna pylorem do střeva, vylučuje se kardií přes dutinu ústní z žaludku ven. Ale dost anatomie…

Proč ke zvracení dochází?

Příčin bývá poměrně mnoho, nejvíce skloňovaným důvodem je asi nevhodná strava, dále intoxikace (otrava) léky, alkoholem, drogy či jídlem nebo vlastní onemocnění zažívacího traktu, jako jsou třeba žaludeční vředy, nádory, střevní neprůchodnost, apod. Někteří pacienti s onemocněním ledvin mohou popisovat zvracení jako doprovodný příznak nemoci, stejně jako lidé pod vysokým psychickým tlakem, lidé trpící migrénami nebo metabolickými poruchami. Těhotné ženy nebývají výjimkou, i když v tomto případě, jde spíše o „pohodovou“ daň za štěstí, které je za pár měsíců potká.

Každé zvracení bývá jiné…

Pokud jste to přepískli s množstvím skleniček na vánočním večírku nebo při zapíjení maturity, následné zvracení se nedá považovat za nemoc, stačí si dát příště trochu více pozor a znát svoji „míru“. Trpíte-li však nějakým onemocněním, jehož příznakem bývá právě zvracení, je žádoucí, si nechat celý problém řádně vyšetřit.

Lékaři hodnotí především množství a také vzhled zvratků. Zvracíte-li čirou tekutinu, nejspíš trpíte onemocněním žaludku či duodena, jsou-li znát nestrávené zbytky jídla, pravděpodobně máte problém s jícnem. Zelená barva vyzvraceného obsahu bývá u salmonelózy, máte-li problém se žlučníkem a případnou žlučníkovou kolikou, nejspíš vyzvracíte žluč, je-li obsahem zvracení „něco“ podobného stolici, s největší pravděpodobností se jedná o tzv. miserere (zvracení střevního obsahu), ke kterému dochází při zauzlení střev.

Největší problém však nastává, dojde-li ke zvracení krve, odborně k hematemezi. V takovém případě je nutné vyšetřit, zda se jedná o čerstvou, světle červenou krev, která bývá např. u jícnových varixů, co prasknou, nebo o krev tmavou a natrávenou, což je typické pro nemocné s vředovou chorobou či s nádorem žaludku.

V každém případě, pokud budete mít někdy tu nepříjemnou zkušenost s člověkem, ať už ze svého okolí nebo náhodně procházejícího, který najednou začne zvracet krev, okamžitá první pomoc spočívá v tom, že se budete snažit dotyčného uklidnit, zabránit aspiraci, neboli vdechnutí zvratků, přetočením na bok a střelhbitým voláním RZP. Pokud Vám to stav dovolí, je dobré si zapamatovat, jak obsah zvratků vypadal, a sdělit to lékaři, je to nutný pomocný prostředek ke zjištění dalších příčin a následné terapie.

Pomůže vůbec něco?

Na to se ptá asi mnoho nastávajících maminek, jejichž zvracení spadá do té nejméně závažné kategorie, tudíž i léčba u nich je vlastně nejméně náročná. V takovém případě se doporučuje užívat zázvorové přípravky – cucavé bonbony, lízátka, žvýkací tablety nebo limonády s obsahem zázvoru, při těžších stavech je lékařem ordinován Torecan nebo Degan, stejně jako u pooperačních komplikací spojených se zvracením.

Skupin antiemetik – léků na potlačení zvracení, je celá řada, mezi hlavní však patří:

  • H1 antihistaminika – řadí se sem třeba známý Kinedryl se sedativním účinkem, používaný při nevolnostech v dopravních prostředcích (kinetózách)
  • Neuroleptika – antipsychotika – s výrazným sedativním účinkem, kam spadá již zmíněný Torecan, a dále třeba Plegomazin
  • Parasympatolytika – která blokují receptory parasympatiku, což je jeden ze systémů motorického vegetativního nervového systému, jehož zástupcem bývá třeba Skopolamin
  • Prokinetika – normalizují činnost trávicího ústrojí, urychlují průchod žaludkem a zrychlují pohyb střev, patří sem třeba Cerukal, nebo Degan, tato slupina antiemetik se nikdy nesmí podat lidem při podezření na střevní neprůchodnost, výrazně by se zhoršil jejich stav
  • Setrony – jsou silná antiemetika, která se využívají třeba při zvracení po ozařování, typickým představitelem je Zofran

Zvracení znáte všichni a nemusíte se začít najednou hlídat a zkoumat, co přesně jste vyzvraceli, jedná-li se o střevní centrifugu po včerejším „tataráku“ z pouličního stánku nebo po nepřiměřeně bujarém veselí, kdy kolega zapíjel narození dcery. Trpíte-li však častým objemným zvracením s nezvyklým obsahem, lékaře raději kontaktujte. Obzvlášť, je-li v obsahu příměs krve, není vůbec na co čekat.

Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

4 × 4 =