blank

Poznal to asi každý z Vás. Dvakrát, třikrát kýchnete a za pár hodin už se sháníte po krabičce papírových kapesníků s tím, že ta „třeskutá“ rýma je příšerná a otravná, nemluvě o komicky červeném nose, díky kterému vypadáte víc než nemocně. Kde kdo by se nejraději viděl v posteli u teplého čaje, než sedět proti stejně otravné kolegyni v práci a být zapřaženi do pracovního provozu. Jenže, marodit s rýmou? Trochu luxus…

Rýma neboli rhinitis acuta, čili akutní zánět dutiny nosní, je velmi časté onemocnění, které může být způsobeno jak viry, tak i bakteriemi. Virový původ, kdy bývají na vině všudypřítomné kapénky, je běžnější. V takovém případě postačí být v teplé, ale zároveň vlhké místnosti, často smrkat a čistit nos dostupnými nosními kapkami vhodnými na oplach dutiny nosní. K tomu přidejte pár vitamínů, několik postahovaných filmů, pár dní volna a rýma by měla začít ustupovat.

Pokud je ale na vině bakterie, průběh bývá o něco komplikovanější. V takovém případě dochází k překrvení sliznice dutiny nosní, nastupuje období zvýšení sekrece vodnaté, ale později hlenovité až hlenohnisavé rýmy, která se vyznačuje typickou žlutozelenou barvou. Tento nepříjemný stav bývá doprovázen bolestí hlavy, únavou, malátností, někdy i zvýšenou teplotou. Člověk nemá příliš chuť k jídlu, bývá spavý, pokud vůbec prohodí pár slov, většinou konkuruje huhňavému medvědovi.

ATB na rýmu? To snad ne…

Bohužel ano. Jedná-li se právě o bakteriální typ infekce, dá se vyléčit pouze antibiotiky, jejichž podávání nebývá kratší než deset dní. Oponenti namítnou, že oni zvládli takovou rýmu i bez ATB, což je nakonec i dost dobře možné. Hrozí zde však riziko opakování infekce. Navíc, pokud je v těle, jedno kde, nějaký zánět, co se nevyléčí, postupuje tělem vesele dál a může, někdy i asymptomaticky, napadnout jiné, mnohdy důležitější orgány.

Nosní dutina totiž sousedí s tzv. vedlejšími nosními dutinami, které navíc chytře komunikují se středním uchem, tudíž je-li některá zmíněná část postižená zánětem, infekce se může podobat horkému bramboru, který si orgány postupně přehazují. Velmi snadno přestoupí infekce z dutiny nosní na vedlejší dutiny a z nich ještě snadněji do ušní oblasti. Kdo prožil zánět středního ucha, ví, že legrace to příliš není, občas to i trochu bolí, a navíc hrozí výrazná, i když třeba dočasná, hluchota.

U malých dětí, které ještě neumějí smrkat, je nezbytné odsávat hlen z nosu a dbát na pravidelné čištění. Velká rýma dělá problém kojencům, kteří při kojení nemohou ucpaným nosem dýchat, je vhodné tedy před každým kojením nakapat, odsát a ještě jednou nakapat. I když steče několik kapek do krku, dětské nosní kapky na bázi fyziologického roztoku, nejsou škodlivé a dítěti neublíží, i když je děti spolknout.

Existuje také tzv. chronická rýma, která je mnohem závažnější než akutní. Tento typ rýmy může člověka trápit celoročně, dochází k vodnatým sekrecím, které jsou doprovázeny bolestmi hlavy a mnohdy až hypertrofií sliznice dutiny nosní, což je vlastně její zbytnění. Pokud k takové situaci dojde, jediným řešením je chirurgický zákrok.

Máte alergii? Potom pozor na rýmu alergickou..

Vzhledem k velkému nárůstu alergií, mluvit o rýmě alergika je jako házet na stěnu hrách. Že se jedná o vodnatou sekreci z nosu, podmíněnou sezónním výskytem, který se odvíjí od druhu alergenu, ví téměř každý. Co se však možná ví méně, jsou možnosti léčby. Doporučují se inhalační glukokortikoidy, antihistaminika v podobě sprejů či tablet. Je žádoucí se úplně vyhnout setkání s alergenem, a zvážit možnost tzv. vakcinace.

Jedná se o druh léčby, která se zahajuje v mimo alergenním období, nejlépe cca půl roku před sezónou, speciálními vakcinačními kapkami, jejichž užití musí být pravidelné a postupné. Tímto způsobem se do těla vlastně dodává minimální množství alergenu, na které si tělo postupně zvyká a získává odolnost, kterou pak v sezóně využije snížením nepříjemných příznaků, včetně právě otravné vodnaté rýmy.

I když obyčejná rýma svádí ke zlehčování svých příznaků, někdy to pravda být nemusí. Postihne-li vás, dopřejte si především klid, teplo a spoustu jednorázových kapesníků.  V nejnutnějším případě neváhejte navštívit lékaře, ať se z podceňované rýmy, nestane celoživotní nepříjemnost.

Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

twenty + fifteen =