Kinetóza (nevolnost) vlastně není nemoc, je to pouze velice nepříjemný stav, který vzniká nejčastěji při cestování autem, vlakem, na lodi či v letadle. Velmi často postihuje malé děti, ale nejsou výjimkou ani dospělí jedinci, kterým se po 10 km jízdě začne zvedat žaludek, a řidič musí auto obrátit zpět, případně mít v záloze spoustu sáčků na zvracení.
Velmi háklivé bývají i těhotné ženy, ale také lidé trpící silnými bolestmi hlavy. Kinetóza může vzniknout jednorázově, jednou v životě, jsou však i tací, kterým bývá špatně pravidelně při každé jízdě.
Nejedná se o závažný stav, pouze vaše tělo reaguje na aktuální dění, které prožívá. Kinetóza vzniká tehdy, pokud dojde k narušení rovnovážného ústrojí, což se nachází ve středním uchu. Pokud jedete v autě, vlaku či letíte letadlem a díváte se z okna, chcete si užít okolní krajinu a výhled na ni. V tu chvíli vaše oči tedy sdělují nervovému systému, že se dění kolem nich nehýbe, že jste v klidu a jenom pozorujete okolní krajinu. Jenomže ve středním uchu, ve vestibulárním ústrojí, kde je centrum pro rovnováhu, se děje něco jiného.
Toto centrum vnímá signály o rychlém, někdy dokonce velmi rychlém, pohybu, obzvlášť tehdy, pokud se auto řítí velkou rychlostí a naklání vaše tělo z jedné strany na druhou. Právě tehdy je vaše tělo zmatené, neví, co se děje, zda se hýbete, či pouze sedíte a dochází k porušení rovnováhy a podráždění nervového systému, což se projevuje řadou nepříjemných obtíží, zvaných kinetóza.
Kinetóza se nemusí objevit pouze při jízdě dopravním prostředkem, ale také např., když se jdete svézt na řetízkový kolotoč, nebo když si stoupnete na vysokou rozhlednu a podíváte se dolů. Obvyklým původcem kinetózy bývá i procházka po mostě, kdy stojíte na pevnině, ale vaše oči sledují pod sebou proud vody a opět dochází k poruše rovnováhy. Někomu postačí sedět třeba při jízdě vlakem v opačném směru jízdy, někdo začne pociťovat nepříjemné pocity, pokud za jízdy čte knihu. Tělo se s těmito situací neumí vypořádat jinak, než že začne vysílat signály nevolnosti, což většinou jedince donutí změnit stav, ve kterém se nachází.
Hlavní příznaky
- Bledost
- Bolest hlavy
- Bolest břicha, nevolnost
- Pocit na zvracení nebo zvracení
- Ospalost, únava, malátnost
Každý člověk je jiný, stejně tak každé tělo reaguje jinak. Někdo třeba zvracet nemusí, trpí však na bolesti hlavy a opačně.
Prevence vzniku kinetóz
Pokud o sobě, nebo o někom, ve svém okolí, víte, že trpí nepříjemnými pocity při cestování, vybavte se ještě před cestou běžně dostupnými zdravotnickými prostředky. Na trhu je mnoho přípravků, ať už v podobě tablet či žvýkacích tobolek, nebo také různých, třeba zázvorových, lízátek. Řiďte se příbalovým letákem a v dostatečně dlouhém časovém rozmezí si aplikujte dávku léku, který nepříjemné pocity dozajista zmírní.
Ve většině případů je nezbytné cestovat, nelze se těmto situacím beze zbytku vyhýbat, takže pokud vás čeká delší jízda, zbytečně se nestresujte, ale snažte se řídit několika doporučeními. Sedněte si po směru jízdy, pokud možno, vedle řidiče, aby otřesy auta, které jsou v zadních částech vozidel nejvýraznější, vás nepostihly. Seďte s mírně zakloněnou hlavou a zaveďte, pokud to jde, s někým z cestujících hovor. Nebudou vás přepadat myšlenky na nepříjemné pocity a snáze cestu přečkáte. Nečtěte, ani se nedívejte do mobilu či na televizi. Pusťte si příjemnou hudbu, zavřete oči a zkuste relaxovat, případně spát.
Snažte se dostatečně větrat, vydýchaný vzduch není při cestování ideální, obzvlášť pokud trpíte kinetózou. Zároveň není vhodné, ani v zimě, v autě přetápět, podrážděnému žaludku se přitíží a snáze se vám bude chtít zvracet. Pokud to jde, cestujte v noci, aby oči neměly, co sledovat a nemátly tak rovnovážné ústrojí. Před cestou se najezte lehkého, dobře stravitelného jídla, v žádném případě se nedoporučuje konzumace těžkých, mastných a kořeněných jídel. Dostatečně pijte, nejlépe černý studený čaj, případně vodu. Minerální slazené vody, káva či mléko, není vhodné popíjet. Samozřejmou nutností je dostatek sáčků na zvracení, a také ohleduplného řidiče, která vám kdykoli, v případě potřeby, zastaví.
Toto jsou obecná opatření, kterými si můžete pomoci sami, pokud nic z toho nezabírá a pro vás se začíná cestování stávat noční můrou, navštivte lékaře.
Léčba kinetóz
Léčba může být dvojího typu – chemická a přírodní.
Za přírodní lze považovat již zmiňovaný zázvor, doporučuje se užívat v jakékoli formě, nejlepší působení však vykazují zázvorové žvýkací tablety, jejichž účinek bývá pozvolný a relativně dlouho působí. Poté sem mohou být zařazeny také homeopatika, ty ale musí být naordinovány a prodiskutovány s lékařem.
Co se týče chemických léků, nejčastěji užívaný je tzv. Moxastin, neboli Kinedryl. Výhodou je relativně rychlý nástup účinku a bezpečné užívání i pro děti od dvou let. Navíc člověk velmi rychle po užití pociťuje ospalost, což je, nejen u dětí, více než žádoucí. Dalším lékem může být tzv. Dimenhydrinatum, čili Travel – Gum. Jedná se o lék patřící do skupiny antiemetik – do skupiny léků proti zvracení, přičemž se užívá stejně jako klasické žvýkací tablety. Sliznicí z dutiny ústní se vstřebává do krve a, stejně jako Kinedryl, navozuje žádoucí ospalost. Nesmí ho však užívat děti do 15 let.
Pokud patříte k lidem, kteří sice rádi poznávají nová místa, jezdí s dětmi na výlety a užívají si nových zážitků, bez dopravních prostředků se k vytouženým cestovatelským cílům nedostanete. Máte-li potíže s výše popsanými příznaky, a v tomto článku jste se našli, přičemž vám nic ze zmíněných rad nepomáhá, vyhledejte lékaře. Byla by přece škoda, nechat si ujíždět spoustu neopakovatelných zážitků a okamžiků, kvůli nepříjemným pocitům, které se navíc dají vcelku snadno řešit.
Přeji Vám jen šťastné dojetí do správných cílů vašich cest, v pohodě a s úsměvem na rtech.
Více článků najdete na medicka.cz