Včely už od pradávna produkují lepkavou hmotu, která je složena ze směsi pryskyřice, vosku, balzámu a éterického oleje. Jeho funkce je ochranná a slouží také k opravám úlu.
Už samotný název říká, k čemu je určen, Pro – před, polis – město. Chrání tedy úl před patogeny a také je využíván k různým opravám. Tenká vrstva propolisu je i na stěnách úlu uvnitř, při vyšší teplotě se z ní uvolňují látky, které působí proti mikrobům.
Lidé si účinků propolisu všimli už před stovkami let a začali využívat jeho antimikrobiální a protizánětlivé účinky. Současná medicína rozpoznala i imunostimulační efekt.
Je propolis alergizující?
Jelikož se jedná o látku, která je složením velmi bohatá a pestrá, navíc rostlinného původu, může být potenciální alergen pro přecitlivělé jedince. V současnosti je alergické jen malé procento lidí. Dnes už se také přišlo na metodu, která speciálním čištěním odstraní alergenní složku.
Kdy propolis prospívá?
Je účinný při opakovaných infekcích dýchacích cest. Propolis také bývá označován jako přírodní antibiotikum, může se využívat při lehkých bakteriálních infekcích, navíc u něj nevzniká rezistence jako na antibiotika. Velice účinný je i při kožních problémech. Má regenerační účinky, využívá se v případě suché a popraskané kůže. Působí i v případě kůže náchylné na plísně a ekzémy. I hemeroidy se jím dají léčit, stejně jako afty v puse. Je také častou složkou vlasové a tělové kosmetiky.
Před použitím nejprve udělejte zkoušku citlivosti, natřete propolis na zápěstí a počkejte 24 hodin, pokud se neobjeví zarudnutí, je vše v pořádku.
Více článků najdete na medicka.cz