blank

Usadil se vám na plicích hlen, který se ne a ne odporoučet? Sáhněte si pro pomoc do přírodní lékárny a namíchejte si svou vlastní směs pro lepší odkašlávání. Budete k tomu potřebovat jen čtyři šikovné pomocníky a trochu času.

Pokud jste si byliny přes léto nenasušili, zastavte se pro ně do lékárny. Sami si namícháte potřebnou směs z čerstvých bylin na odkašlávání. Budete tak míst jistotu, že nepoužíváte žádné staré drogy, že byla směs skladována tak, jak je třeba, a že bude poměr bylinek přesně takový, jaký by měl být. V komerčních směsích na odkašlávání je totiž množství cennějších bylinek často upravováno ve váš neprospěch. Výrobce sice ušetří, vám se však uleví jen málo, nebo dokonce vůbec ne.

Čajová směs pro rychlé odkašlávání

Připravte si k ruce tyto čtyři přírodní zázraky:

  • list z jitrocele kopinatého
  • nať z přesličky rolní
  • nať z rozrazilu lékařského
  • květ bezu černého

Natě rozdrťte nebo rozemněte do homogenní směsi (všechny části by měly být přibližně stejně velké). Pak vezměte 10 dílů listu jitrocele, 10 dílů bezového větu, deset dílů přesličky a 30 dílů natě z rozrazilu a smíchejte. Přesypte do tmavé nádoby a uschovejte na chladném místě. V případě obtíží přelijte jednu lžičku 200 ml vroucí vody, nechte čtvrt hodiny vylouhovat, a poté vypijte. Každý den si dopřejte 3-4 šálky (nejpozději však do 17. hodiny večerní), dokud obtíže zcela neustoupí. A kolik směsi si připravit? Sto gramů čajové směsi vám při uvedeném dávkování vydrží asi na dva týdny, což pro ustoupení obtíží obvykle zcela stačí. Léčíte-li širší rodinu, budete si muset samozřejmě bylinek připravit více.

Proč právě jitrocel, přeslička, bez a rozrazilová nať?

Budete-li v pokušení některou ze součástí směsi nahradit, nedělejte to. Každá z bylinek má totiž své specifické účinky, a společně pak působí ve vzájemné synergii, takže své účinky ještě posilují.

Zajímavost: věděli jste, že ve středověku byla jitrocelová šťáva doporučována jako účinný prostředek při ochraně proti nečistým kouzlům a očarování? Stačilo ji prý vypít. Dnes je jitrocelový sirup oblíbený zejména u dětí, kterým pomáhá s vlhkým kašlem.

Více článků najdete na medicka.cz

Předchozí článekLéčíme se jídlem rebarbora pomůže s hubnutím i zácpou
Další článekTabata – účinný intervalový trénink
blank
Alternativní medicínou se zabývám už od roku 2004. Právě tehdy zlomili lékaři hůl nad mými bolestmi hlavy, odmítli předepsat silnější léky a doporučili mi, že si budu muset zvyknout. Nezvykla jsem si, navštívila vyhlášeného odborníka na akupunkturu a ten si během několika týdnů poradil s tím, co odborníci řešili roky. Přestala jsem tak brát svoje zdraví jako samozřejmost, začala chápat souvislosti a vrhla se na studia. Zabývám se především Ajurvédou, ale cizí mi nejsou ani české bylinky, čínská medicína a jógová či meditační praxe. Na vlastní kůži mám vyzkoušeno, že i těžké astma se dá zvládnout speciálními jógovými ásanami, nebo že na prevenci chorob opravdu stačí „jen“ správný jídelníček. A ráda se o tyto znalosti podělím i s vámi.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

twelve − 8 =