Chcete vyzkoušet něco nového, doslova vyburcovat vaše svaly? Tabata je vhodné cvičení, dokáže v krátkém časovém intervalu zlepšit fyzičku i výkonnost.

Ať už jste o tabatě slyšeli nebo ne a chcete ji vyzkoušet, budete muset opravdu sáhnout do zásob svých fyzických sil. Je to hodně o čase, konkrétně o časových intervalech. Tento neobvyklý způsob tréninku je určen spíše pro pokročilé cvičence. Pokud jste začátečník nebo jste měli delší pauzu od cvičení, nejprve naberte síly jinde.

Co je tabata ?

Je to metoda intervalového tréninku, náročná a efektivní, která zvyšuje sílu i vytrvalost zároveň. Metoda je dílem japonského lékaře (Izuma Tabata), se svými spolupracovníky zdůraznil zejména to, že je jednoduchá, vysoce účinná, ale také těžká. Tabatu testoval na sportovcích a výsledky byly ohromující, došlo k výraznému progresu.

Jak se cvičí

Metoda pracuje na principu odpočinku a práce v poměru 2:1. Jeden cvik na určitou svalovou partii je složen z osmi sérií. Nejdůležitější je časování, každá série se cvičí 20 vteřin a následuje 10 vteřin odpočinku.

  • 20 vteřin cvičíte určitý cvik (tolik opakování, kolik dokážete)
  • Následuje 10 vteřin odpočinek
  • Oba kroky zopakujete osmkrát

Aby bylo cvičení účinné, tak je důležité dodržovat intervaly a opravdu ze sebe vydat vše, cvičit na 100 %. Cvičte s takovou zátěží, kterou zvládnete, nemá smysl volit příliš velkou zátěž, logicky se rychleji vyčerpáte a poslední série začnete šidit. Cviky můžete cvičit jak s nářadím, tak s vlastní váhou.

Začněte nejprve s jedním kolem tabaty (8 sérii cviků), jak se bude vaše fyzička zvyšovat, můžete přidávat i více kol cvičení. Čili jedno kolo tabaty (8cviků), pauza, následuje další kolo (8 cviků). Většinou se cvičí 4-5 kol.

Tabata patří k jedné z nejlepších metod, které účinné spalují tuky. Vaše fyzička jen poroste.

Více článků najdete na medicka.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na