blank

Rakovina slinivky břišní neboli pankreatu je velmi závažné onemocnění. Jedná se o zhoubný, maligní nádor postižené oblasti, přičemž jeho výsledky jsou více než nepříznivé. Velmi často tento nádor metastazuje cestou krevní do jater či plic nebo do lymfatických uzlin. Jeho obrovskou nevýhodou je fakt, že kvůli absenci příznaků či nejasnosti signálů, přichází pacient k lékaři pozdě, kdy už nebývá mnoho šancí na úspěšnou terapii.

Proč?

Etiologie neboli příčina, není úplně známá. Hrají zde však velmi důležitou roli faktory související s životním stylem nemocného. Mezi ně patří velké množství nikotinu (ohroženi jsou kuřáci), velké množství alkoholu, karcinogeny obsažené v potravě, konzumace velkého množství černé kávy. Svůj význam však hraje i genetika či prodělané opakované záněty slinivky břišní.

Projevy zákeřné nemoci

Pokud budeme hovořit o příznacích, nejdříve je dobré si objasnit, z čeho se slinivka skládá. Na slinivce lze popisovat hlavu, tělo a ocas. Podle toho, ve které části se nádor nachází, signalizuje slinivka i různé příznaky. Velmi dlouho se nádor neprojevuje nijak a jen tiše bují, což je na zákeřnosti nemoci vůbec to nejhorší.

Nejčastějším místem vzniku rakoviny je právě hlava. V tomto případě dochází k obstrukčnímu ikteru (čili žloutence) z uzavřeného žlučovodu nádorem, pacient postupně žloutne, hubne a trpí dyspeptickými (zažívacími) potížemi – nechutenstvím, únavou, průjmovitými mastnými stolicemi, bolestmi břicha či nočním pocením. Je-li nádor v oblasti těla a ocasu, projevuje se především krutou bolestí v epigastriu.

Důležitá diagnostika

Lékař provádí s pacientem rozhovor, na jehož základě a popisu problémů, pacienta dále odesílá k ultrazvukovému vyšetření (zjišťuje rozšíření žlučových cest) a k CT vyšetření, které určuje ložiskové změny pankreatu. Důležité je pro lékaře odběr krve s tzv. onkologickými markery, jejichž hodnota bývá u tohoto onemocnění zvýšená. Dalšími vyšetřovacími metodami mohou být ERCP (endoskopická retrográdní cholangiopancreatografie), případně punkce slinivky.

Léčba rakoviny pankreatu

Léčba této choroby spočívá jednoznačně v operativním kroku. Pokud se nádor lokalizuje ještě přímo ve slinivce, aniž by svými metastázami zasahoval do okolních orgánů, provádí se totální odstranění slinivky břišní. Spolu s ní dochází k resekci dolní poloviny žaludku, duodena, žlučníku a sleziny. Na ostatní zbylé orgány se našívají tzv. spojky, kterými se orgány sešijí k sobě.

Díky totálnímu odstranění slinivky, která je zásobárnou důležitých enzymů na štěpení tuků, cukrů i bílkovin, musí být tyto enzymy již celoživotně nahrazeny v tzv. substituční terapii. Tento náročný chirurgický výkon trvá asi 8 hodin, přičemž jen u pouhých 15ti% pacientů se může výkon provádět. Prognóza je bohužel i v tomto případě velmi nepříznivá, kritických pět let přežívají jen 4% pacientů.

V případě, že nádor do okolí již prorůstá, případně lymfatickými uzlinami nebo krevní cestou metastazuje, nasazuje se druh paliativní terapie, kterou je chemoterapie. V tomto případě je nasazení chemoterapie spíše doplňkovou léčbou, lze ji naordinovat i po radikálním odstranění slinivky, jako podpůrnou terapii pro doléčení.

Celé onemocnění je nesmírně závažné, navíc postupuje poměrně rychle, jeho bleskový průběh velice ovlivňuje psychiku nemocného i jeho okolí. Nádor sám o sobě bývá nebezpečný, ať už postihuje jakýkoli orgán. Jediným varováním v tomto případě je, opět a již po několikáté, dodržovat zásady zdravé životosprávy. Nezdravá strava, nevyrovnaná psychika a pohodlný, mnohdy konzumní, způsob života, naše tělo neskutečně ubíjí. A začne-li se tělo bránit, bohužel, bývá někdy už velmi pozdě na to, spustit životní změnu, která by nám dříve mohla pomoci a prodloužila by život o několik let.

Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

5 × four =