blank

Cholesterol je pro naše tělo nezbytný, je stavebním kamenem buněk, nervů, mozkových buněk, ale i hormonů. Zdravý organismus ho dokáže držet na rozumné hladině. Problém nastává ve chvíli, kdy je jeho hladina vysoká.

Jaké máme typy cholesterolu

V těle je cholesterol přenášen pomocí lipoproteinů, jak už napovídá název, jsou složeny z tuků a bílkovin. Pokud převažují tukové lipoproteiny LDL, cestují převážně do tkání, kde mohou škodit. Když je převaha bílkovinných lipoproteinů – HDL, tak přebytečný cholesterol odnášejí z cév do jater, kde je vylučován žlučí nebo přeměněn na žlučové kyseliny.

Ke zvýšení hladiny cholesterolu v krvi dochází nevhodnou stravou, převažují potraviny bohaté na tuky živočišného charakteru. Ale také nadváhou, obezitou, kouřením, nadměrnou konzumací alkoholu, cukrovkou a nedostatkem pohybu. Svou roli může sehrát genetika, kdy člověk zdědí dispozice pro zvýšenou hladinu lipidů v krvi.

Existuje i onemocnění familiární hypercholesterolemie, kdy hladina cholesterolu je zvýšena už od narození a úpravou životosprávy se příliš nic neděje.

 blank

Jak nám škodí

Vysoká hladina cholesterolu je nebezpečná tím, že se nijak neprojevuje, nebolí. Většinou je zjištěna cíleně při odběru krve. Potíže člověk pocítí ve chvíli, kdy se začne cholesterol usazovat na stěny cév ve formě aterosklerotického plátu, céva tak ztratí pružnost, její průsvit se může zúžit až úplně uzavřít. Potom už záleží, kde se postižená céva nalézá. Může tak dojít infarktu myokardu, mozkové mrtvici, ucpání cévy dolní končetiny a jiné. Nevyživovaný orgán má tendenci odumírat.

Léčba spočívá v úpravě životosprávy. Upravit jídelníček, zařadit pravidelný pohyb, zredukovat hmotnost. Ze stravy vyřadit potraviny obsahující hodně cholesterolu, hlídat si složení tuků v jídle, vynechat uzeniny, tučné maso a tučné výrobky, sladké limonády. Omezit alkohol, černou kávu a čaj. Zařadit bílé a libové maso, ovoce, zeleninu, vlákninu, celozrnné pečivo.

Pokud i přes úpravu životosprávy vysoká hladina cholesterolu přetrvává zhruba 3-6 měsíců, lékař naordinuje léky na snížení cholesterolu. Léčbu můžete podpořit i přírodní cestou.

Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

5 × four =