blank

Jen pro doplnění, dutinu ústní tvoří jazyk, zuby a také slinné žlázy. Ty tvoří sliny, které se podílí na primárním rozkladu potravy. Co se týče dutiny ústní a problémů s ní spojených, nejčastějším z nich bývá zápach z úst.

Zápach z úst – halitóza

Tento nepříjemný problém postihuje téměř 25% populace, a přestože se jedná o velmi intimní záležitost, je nezbytné ji řešit včas.

Jaké jsou příčiny?

Nevhodná strava – pokud máte rádi cibuli, česnek, zelí, kávu nebo jste milovníci masa, tak zbystřete. Tyto aromatické potraviny Vám dech zaručeně nezpříjemní, zbytky masa navíc ulpívají v zubech, mezizubních prostorách i na jazyku. V tomto případě se jedná o přechodný zápach, který samozřejmě po vyčištění zubů i jazyka odezní.

Záněty zubů – trpí-li člověk bolestí zubů, ale nenechá si je ošetřit, může se vyvinout zánět zubu či dásní. Díky tomu se v dutině ústní tvoří velké množství bakterií, které se množí a mohou způsobit nepříjemný odér.

Nedostatečná ústní hygiena – už v mateřské škole nás učili čistit zuby dvakrát denně. Možná i my vtloukáme svým dětem stejnou formuli denně do hlavy, ale sami jsme vůči ní hlušší. Je však důležité nejen pravidelné čištění kartáčkem, ale také používání dentálních nití či mezizubních kartáčků, které dočistí opomíjené mezizubní prostory. Na čištění jazyka je vhodná speciální škrabka.

Snížená funkce slinných žláz – slinné žlázy tvoří sliny, které odstraňují bakterie v ústech, je-li slin málo, logicky přibývá bakterií a problém je opět na světě. Že se netvoří sliny, poznáme podle toho, že máme stále sucho v ústech. Podobná situace může nastat, pokud dlouho nepijeme.

Dieta – toužíte-li po štíhlé linii a vyřazujete vědomě ze svého jídelníčku cukry, tak pozor. Při nízkém příjmu cukrů tělo začne spalovat tuky a nastává stav zvaný ketóza, který se projeví právě nevábným dechem.

Léky – léky obsahující síru, ale také některá antidepresiva či antibiotika vyvolávají nepříjemný zápach.

Jiné zánětlivé onemocnění v těle – angína, infekce dýchacích cest, paradontóza, diabetes či onemocnění ledvin a jater se může projevit nepříjemným zápachem z úst.

blank

Existuje řešení?

Pokud potřebujeme nutně zahnat odér po topince s česnekem, krátkodobě pomůže žvýkačka či výplach úst dentální vodou. Vhodné je popíjení zeleného či šalvějového čaje, tyto bylinky totiž obsahují zelený pigment, chlorofyl, který bakteriální pachy nemilosrdně ničí. Podobně působí i koriandr, petrželová nať či máta, stačí je jen rozžvýkat v ústech. Zařaďte do svého jídelníčku ovoce s vysokým podílem vitamínu C, který se s bakteriemi příliš nekamarádí a začne je jistojistě ničit. Vhodné jsou i jogurty, nezbytné je dbát na pitný režim, minimálně 1,5l tekutin denně.

Navštivte stomatologa a dbejte na pravidelné kontroly, nejméně jednou za půl roku. Ten Vám nejen odhalí původce problému, ale v případě nevhodné hygieny doporučí navštívit dentální hygienistu, který vás „naučí“ správně čistit dutinu ústní a používat k tomu dostupné prostředky, jako dentální nitě či mezizubní kartáčky.

Těžko se o tomto problému mluví, mnohem hůře se postižené osobě říká pravda do očí. Pokud vy či někdo z vašeho okolí halitózou trpí, svým včasným řešením problému můžete sobě či jiné osobě pomoci najít znovunalezené sebevědomí a radost z úsměvu.

Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

two + 7 =