blank

Z anatomického pohledu je epiglotitis, lidově nazývaná jako hrtanová příklopka, součást hrtanu samotného. Ten je zázračně nejen součástí dýchacího ústrojí, ale komunikuje i s trávicí soustavou. V dýchacích cestách navazuje na nosohltan a na svém konci pokračuje jako průdušnice, čili dýchací trubice, která se dále dělí na průdušky a plíce. Hrtan ale zároveň komunikuje s hltanem, který je součástí zažívací soustavy, a to právě díky již zmíněné hrtanové příklopce. Ta totiž uzavírá otvor na hrtanu, takže pokud pouze dýcháte, epiglotitis je otevřená, v případě, že začnete jíst, tento komunikační otvor se uzavírá a zprůchodňuje se tak cesta do hltanu, aby jídlo neskončilo v dýchacích cestách, ale v trávicí soustavě.

Jak rozpoznat první příznaky?

Právě z popsané funkce příklopky je jasné, že dojde-li k zánětu, nastává velký problém, obzvlášť, jedná-li se o malé dítě. Alfou a omegou celé nemoci je otok hrtanové příklopky, ke kterému dochází vlivem zánětu, a právě to je startovní čárou všech dalších potíží. Největší vina přitom spadá na dva nebezpečné původce – hemofillus influenzae skupiny B (vir chřipky) a Stafyllococus aureus (zlatý stafylokok).

Celému nebezpečnému stavu předchází poměrně častý, ale nenápadný, zánět mandlí. Dítko si bude nejprve stěžovat na bolest v krku, která za dva až tři dny bez potíží ustoupí. Jenže poté dojde k náhlému zhoršení stavu, tělesná teplota vystřelí k závratným 40 stupňům, dítě bude promodralé a bude obtížně chrčivě dýchat. Kašel se prakticky nemusí vůbec objevit, a pokud už dítě zakašle, bude se jednat o krátký ostrý kašel bez vykašlávání.

Postižené děti nemohou polykat, a to ani sliny. Je to dáno právě několikanásobně zvětšenou hrtanovou příklopkou, která brání nejen polykání, ale také mluvení. Jejich řeč bývá tichá a opatrná. Jako úlevová poloha se v tomto případě jeví tzv. polosed, kdy napůl sedí a napůl leží. Celkový stav dítěte je na první pohled velice špatný, děti vypadají vyděšeně, unaveně, díky vysoké teplotě i zchváceně. Epiglotitida nejčastěji postihuje předškoláky nebo školáky, oproti laryngitidě (zánět hrtanu), která má silnou vazbu na sezónní výskyt, epiglotitida může postihnout jedince po celý rok, nehledě na roční období.

Léčba patří do rukou pouze lékařů

Prognóza celé nemoci je velice vážná. Vzhledem ke statistice, ročně na toto onemocnění umírá až 10 dětí, a to v důsledku udušení. Proto včasná diagnostika a následní terapie je naprosto klíčová pro záchranu dítěte. Jako nejdůležitější je, při výše popsaných příznacích, nutné pacienta transportovat do nemocnice, přičemž poloha při transportu musí být pouze v polosedě. Jako další se podávají sedativa na zklidnění pacienta, na snížení otoku kortikoidy, jako blesková pomoc při zánětu a následný studený obklad na krk, kvůli zmírnění zánětu.

Dojde-li však k situaci, že už při odvozu do nemocnice se dítě začne dusit, není zbytí a okamžitě se provádí intubace – čili zavedení umělé trubičky do dýchacích cest. Tento zákrok zajistí dítěti možnost dál dýchat, uvede se tím do umělého spánku a napojuje na přístroj, který dočasně dýchá za něj. Tedy do doby, než je epiglotitis natolik malá, že může dítě dýchat samo a nehrozí udušení.

K celému terapeutickému výkonu se musí nutně podávat antibiotika, a to i po odeznění příznaků, kvůli vracející se infekci.

Toto nepřát ani nejhoršímu nepříteli…

Akutní zánět hrtanové příklopky jde o natolik vážné onemocnění, že alespoň nějaké povědomí o této nemoci, je více než nezbytné. Obzvlášť, pokud máte doma malého předškoláčka. Ale nejen toho, celé onemocnění je natolik zrádné, že kromě nejvíce ohrožené skupiny, kterou jsou, bohužel, právě děti, může občas postihnout i dospělé jedince.

Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

15 − four =