blank

Gastroskopie patří mezi neinvazivní vyšetření trávicího traktu. Vyšetření je prováděno pomocí tenké, flexibilní hadice – fibroskopu. Ten se skládá z optického vlákna a kanálu, kterým se mohou zavádět další pracovní nástroje. Součástí je i kamera, díky které má lékař přehled o orgánech.

Gastroskopie

Vyšetření se provádí v případě podezření na jakékoliv onemocnění žaludku, jícnu nebo dvanáctníku. Ať už se jedná o zánětlivá onemocnění, krvácení nebo z důvodu diagnostiky, pokud se nedaří odhalit příčina bolestí břicha. Gastroskopie neslouží pouze k diagnostice, ale také se díky přístroji může odebírat například histologický materiál nebo zastavovat krvácení. Může se provádět i opakovaně ke kontrole stavu. Dokáže odhalit téměř vše, nacházející se od začátku jícnu, po počáteční usek tenkého střeva.

Na co se připravit

Gastroskopie nespadá do úplně příjemných vyšetření, ale bolestivé není. Pro lepší komfort při vyšetření bude vaše hrdlo znecitlivěno anestetickým sprejem, potom vás personál uloží na levý bok. Lze po dohodě aplikovat uklidňující injekci nitrožilně. Potom je nutné zajistit si doprovod a neprovádět činnosti vyžadující zvýšenou pozornost. Pokud užíváte léky na ředění krve, oznamte to lékaři.blank

Do úst vám vloží ochranný plastový kruh, který stisknete zuby. Následně lékař opatrně zavede pružnou hadici postupně do trávicího traktu, během výkonu vám vysvětlí, jak máte polykat a dýchat. Obraz z je přenášen na obrazovku, kterou lékař sleduje. Celé vyšetření není delší než 10-15 minut. Můžete v průběhu cítit tlak v krku, pocity na dávení a nafouklého břicha. Pokud celkový stav nedovoluje provést vyšetření v bdělém stavu, lze ho provést i pod anestezií.

Výsledky se dozvíte hned od lékaře, jen v případě odběru histologického materiálu, počítejte s výsledky přibližně za týden.

Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

eight − three =